Camilerde tabure ve sandalye yasaklandı

Camilerde tabure ve sandalye üzerinde namaz kılma devri kapandı.

YAŞAM 17.12.2019, 10:57
Camilerde tabure ve sandalye yasaklandı

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulundan "Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan namazı oturarak kılmaktır" kararı çıktı. Diyanet camilerde tabura ve sandalyeleri yasakladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, uzun yıllardır tartışma konrusu olan ve cami içindeki namaz saf düzenini kilise oturma sistemine dönüştüren tabure ve sandalyeleri camilerde ve mescitlerde yasaklayarak, tabure ve sandalye üzerinde ima ile namaz kılma devrini sona erdirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), Din İşleri Yüksek Kurulunun camilerde ve mescitlerde tabure ve sandalye üzerinde namaz kılma durumunu yeniden değerlendirildiğini duyurdu.

81 il valiliğine ve müftülüklere gönderildi

81 il valiliği ve il müftülüğüne yollanan yazılı metinle cami ve mescitlerde, sandalye ve tabure üzerinde ima ile namaz kılma eyleminin uygun olmayan görüntüleri ortaya çıkardığı, cami adabını ve cemaat ruhunu bozduğu, cemaat içinde huzursuzluk ortaya çıktığı gerekçesiyle uygulamanın kaldırıldığını açıkladı.

Peki ima ile nasıl namaz kılacaklar?

Cami içinde sabit oturaklar ve müteşekkil müstakil mekânların oluşturulmasının cami doku ve kültürüyle bağdaşmadığının da vurgulandığı yazıda, sağlık problemleri gerekçesiyle normal şekilde namaz kılamayan bireyler için de nasıl ima yoluyla namaz kılacaklarına dair açıklama yapıldı.

Namaz vakti girince evlerinde, bulundukları yerlerde, cami ve mescitlerde sandalye ve tabure üzerinde namaz kılınabilmesine ilişkin Din İşleri Yüksek Kurulunun görüşü uyarınca vaaz ve hutbeyle duyurulacak olan yeni kararlar şöyle:

“Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan namazı oturarak kılmaktır. Böyle kişilerin namazını kendi durumlarına göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılmaları uygun görülmüştür. Ayakta durabilen ve yere oturabildiği halde secde edemeyen kimselerin namaza ayakta başlamaları, rükûdan sonra yere oturarak secdeleri ima ile yapmaları, ayakta durabildiği halde oturduktan sonra ayağa kalkamayan kişilerin namaza ayakta başlamaları, secdeden sonra namazı oturarak tamamlamaları, namazı aslî şekline uygun olarak kılmaya engel olmayacak hafif bedeni rahatsızlıkların bu konuda meşru mazeret olarak görülmemesi, dinî açıdan zorunlu ve meşru bir sebep bulunmadıkça namaz kılmak amacı ile camilerde sıralar halinde sabit oturakların yapılmasının, cami doku ve kültürüyle bağdaşmadığı, bu sebeple hastalık ve özürlülük gibi herhangi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmalarının uygun görülmüştür.”

İma ile namaz kılanlar için daha önceki talimat uyarınca yer ayrılması uygulamasından vazgeçildiği ifadelerinin de bulunduğu yazılı talimatta, cami ve mescitlerin içinde sabit oturaklardan müteşekkil müstakil mekanlar oluşturulmayacağı da vurgulandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Cami ve mescitlerde ima ile namaz kılanlar için hazırlanan sabit oturaklar kaldırılacaktır. Camilerde ihtiyaç olması halinde sadece katlanabilir tabure kullanılabilecektir. Hiçbir şekilde oturması mümkün olmayacak tarzda mazereti olanlar katlanabilir taburesini alıp safların arasına girerek namazlarını kılacaklardır. Cami görevlileri tarafından engelli, yaşlı ve mazeret sahibi olan vatandaşlarımızın namazlarını oturarak veya tabure üzerinde nasıl kılacakları hususu titizlikle anlatılacaktır.”

Yorumlar (0)
20
açık