Bursa'daki mahallede davul çalan mezarlıkta uyanıyor, aklını yitiriyor

Bursa’da Emir Sultan Hazretleri'nin camisinin ve türbesinin yer aldığı mahallede, yüzyıllar boyunca ramazan ayında davul çalınmıyor. Mahallede davul çalan kişilerin aklını kaybettiği, tokat yediği ve farklı hallere büründüğü yönündeki rivayetlerden dolayı senelerdir bu mahalleli 'pilava pilava' diyerek kapılara ve zillere basılıp sahura kaldırılıyor.

YAŞAM 13.04.2021, 23:03 14.04.2021, 14:53 Koray
Bursa'daki mahallede davul çalan mezarlıkta uyanıyor, aklını yitiriyor

Merkez Yıldırım ilçesine bağlı olan, Emir Sultan Hazretleri’nin camisi ve türbesinin olduğu ve kendi adının verildiği Emir Sultan Mahallesi'nde ikamet eden yurttaşların sahura kalkması için davul çalınmıyor. Rivayete göre; yıllar evvel davul çalan bir şahıs, gece aynı mahalledeki evinde uykuya dalmasına karşın, sabah yaklaşık olarak 10 kilometre uzaklıktaki Atıcılar Mahallesi'nde bulunan mezarlıkta uyandığını söyledi. Buna benzer olayların meydana gelmesi üzerine Emir Sultan Mahallesi'nde sahur vakti davul çalınmıyor. Nüfusu 15 bini aşan Emirsultan Mahallesi'nde yurttaşları ’pilava pilava’ diye seslenerek uyandıran mahallenin davulcusu, mahallede yaşayanların bu gelenekten memnuniyet duyduğunu ve eski evlerin yerini yeni apartmanlar aldığı için zillere basarak yurttaşları sahura kaldırdığını dile getirdi. 

"Emir Sultan Hazretleri'ne saygıdan ötürü"

50 yıldır Emir Sultan Mahallesi’nde yaşayan mahalle muhtarı Yusuf Ziya Aydinli, "Kendimi bildim bile bu mahallede davul çalınmıyor. Emir Sultan Hazretleri, Peygamber torunu olduğu için, saygıdan dolayı davul çalınmıyor. 'Pilava, pilava' diye bağırıp yurttaşlar zillere basılarak sahura kaldırılıyor." şeklinde konuştu. 

"Düğünlerde de davul yok"

Gelenek ile ilgili rivayetlerden bahseden Aydinli, "Tüm rivayetler bize çocukluğumuzdan beri anlatılıyor. Davul çalanın davulu patlıyormuş. Burada davul çalan birisinin buradan savrulup Yıldırım Beyazıt Camisi'ne kadar atıldığı anlatıldı bize. Düğün ve sünnetlerde de davul kullanmıyoruz." dedi.Yorumlar (0)
24
açık