Bugün sıcaklık 46 dereceyi aştı!

Güneydoğu Anadolu'da mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak hava adeta hayatı durdurdu. Hava sıcaklığı Diyarbakır ve Batman'da 43, Şanlıurfa'da 45,8, Şırnak'ın Cizre ilçesinde 46,8 derece oldu.

YAŞAM 15.08.2019, 00:49 Hülya İlgin
Bugün sıcaklık 46 dereceyi aştı!

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak hava yaşamı oldukça olumsuz etkiliyor.

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgilere göre, bölgede geçen haftaya kadar hava sıcaklığı 40 derecenin altında izledi. Kurban Bayramının birinci gününden itibaren sıcak hava dalgasının etkisi altında kalan bölgede, sıcaklıklar 6-7 derece birden arttı.

Hava sıcaklığı bugün Şırnak'ın Cizre ilçesinde 46,8 derece, Şanlıurfa'da 45,8 derece, Diyarbakır ve Siirt'te ise 43 dereceye ulaştı.

Uzmanlar, sıcak havanın yol açabileceği güneş çarpması, vücutta sıvı kaybı gibi olumsuzluklara karşı, özellikle kronik sağlık sorunu bulunanlar, 65 yaş üstü olanlar ve çocukların tedbirli olması konusunda uyarıda bulundu.

Yananlar süs havuzlarına koştular

Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesinde sıcaktan bunalan küçük çocuklar, Anzele'deki süs havuzunda serinlemek için çaba sarf ettiler.

Vatandaşlardan Muharrem Ekin, sıcaktan bunalan çocukları serinlemek için süs havuzuna kendilerinin getirdiğini anlattı.

Bir başka vatandaş Kadriye Ekin ise düşük gelire sahip oldukları için çocukları havuz veya denize götüremediklerini ve süs havuzunda serinlettiklerini söyledi.

Çocuklardan Salih Can İşçi de serinlemek için havuza girdiklerini anlattı.

Siirt'te de bazı çocuklar Mithat Öktüren Bulvarı Cumhuriyet Meydanı'ndaki süs havuzundaki fıskiyelerin altında serinlemeye çalıştı.

Yorumlar (0)
hafif yağmur