Bu yıl içme suyu problemi yaşanacak mı?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçtiğimiz yıl yüzde 52,3 olan baraj doluluk oranının bu yıl yüzde 76,1'e ulaştığını açıkladı.

Bu yıl içme suyu problemi yaşanacak mı?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçen yıl 11 Haziran itibarıyla yüzde 52,3 seviyesinde bulunan tüm barajlardaki doluluk oranının, bu yıl 11 Haziran'da yüzde 76,1'e ulaştığını ifade ederek, "Bu yıl Türkiye'de içme suyu problemi yaşanmayacak." şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, yağışlar ve barajların doluluk oranlarına ilişkin bilgiler aktardı.

Su yılının başlangıcı olan 1 Ekim 2018 ile 11 Haziran 2019 tarihleri arasında Türkiye genelinde toplam yağışların uzun yıllar ortalamalarına göre yüzde 15 arttığını, 2018 yılına göre de yüzde 20,1 artış olduğunu belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yağışlarda yaşanan artışın barajların doluluk oranlarına ciddi katkı sağladığını ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçen yıl 11 Haziran itibarıyla ülkede bulunan bütün barajların doluluk oranının yüzde 52,3 olarak ölçüldüğünü, bu yıl 11 Haziran'da ise bu oranın yüzde 76,1'e çıktığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Ülkemizdeki bütün barajları maksatlarına göre değerlendirdiğimizde ise içme suyu barajlarımızda aynı tarihler baz alındığında geçen sene doluluk oranı yüzde 43 iken bu yıl yüzde 70,3'e ulaşmıştır. Sulama maksatlı barajlarımız yüzde 51,4'ten yüzde 75,4'e, enerji maksatlı barajlarımız ise yüzde 53,4'ten yüzde 78,9'a çıkmıştır." 

Üç büyük şehrin içme suyu amaçlı barajlarındaki doluluk oranlarına bakıldığında da geçen yıla göre İstanbul'da önemli bir değişim yaşanmadığını ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ankara ve İzmir'de ise önemli oranda artış görüldüğünü ifade etti. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Geçen yıl 11 Haziran'da İstanbul'daki içme suyu maksatlı barajlarda 737 milyon metreküp su bulunurken, bu sene bu rakam 735 milyon metreküp oldu ve İstanbul'da su sıkıntısı mevcut değil. Ankara'ya içme suyu temin eden barajlarımızda da 2018 yılında 290 milyon metreküp su bulunurken, 2019 yılında bu rakam 394 milyon metreküpe ulaştı. Yine aynı tarih itibarıyla İzmir'deki içme suyu maksatlı su tutulan barajlarda 132,7 milyon metreküp su bulunurken, bu yıl bu miktar 254,6 milyon metreküpe ulaştı. Dolayısıyla bu yıl Türkiye'de içme suyu problemi yaşanmayacak." dedi.

Fırat-Dicle Havzası'nda yer alan barajların ülkenin enerji ve tarımsal üretimi için taşıdığı hayati öneme işaret eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

"Bu barajlardan Atatürk Barajı'nda geçen yıl aynı tarihe (11 Haziran) göre yüzde 27 olan doluluk oranı bu yıl itibarıyla yüzde 73 seviyesine ulaştı. Karakaya Barajı'nda yüzde 29 seviyesinde olan doluluk yüzde 93 seviyesine çıktı. Keban Barajı'nda 2018 yılı yüzde 65 seviyesinde olan doluluk 2019 yılında yüzde 98 seviyesine ulaştı. Bu sebeple 3 barajdan da mansaba su deşarjı gerçekleştirildi. Bir başka önemli havzamız da Çoruh Havzası. Deriner Barajı'ndaki doluluk oranları geçtiğimiz yıl yüzde 72 seviyesinde iken bu yıl yüzde 90'lar seviyesine ulaşmıştır. Çoruh havzamızdaki bir başka önemli baraj olan Artvin Barajı ve HES'in doluluk oranı ise yüzde 100 seviyesine ulaştı."

.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER