Bu ekmek bir yıl bayatlamıyor

Kayseri'ye bağlı Develi ilçesinde ikamet eden kadınların talebi üzerine mahalle muhtarınca inşa ettirilen ekmekevinde, bir sene boyunca bayatlamayan doğal ekmekler yapılıyor.

YAŞAM 03.10.2022, 20:34 04.10.2022, 14:59 Koray
Bu ekmek bir yıl bayatlamıyor

İlçeye bağlı olan Şahmelik Mahallesi üzerindeki ekmekevine komşu mahallelerden gelen yurttaşlar da yalnızca tuz, su ve un kullanılarak ekmek pişiriyor. 

Pişirilen ekmekler bir sene boyunca bayatlamadan tüketilebiliyor. 

"İkinci ekmekevini de yaptıracağım"

İkinci ekmek evini de inşa ettirmek için çalışmalara başladığını ifade eden muhtar İsrafil Çal, "Kadınlar bizden ekmekevi talep ettiler, biz de bu taleplerine karşılık verdik. Köy sakinleri burada ekmek pişiriyor. Çevre köylerden gelenler de oluyor. Develi Belediyesi'ne başvuruda bulunacağım ve yeni bir ekmekevi daha yapılmasını sağlayacağım. Köyümüz 400 haneli ve nüfusumuz 800 ila 1.000 arasında. Biraz büyük bir köyüz. Bu sebeple ikinci bir ekmekevini yaptırmamız gerekiyor." dedi. 

"En güzel yufka burada yapılıyor"

Köy sakinlerinden Rukiye Aynur, "Tüm köy toplandık. Burada hep birlikte ekmek pişirmek güzel oluyor. Her sene bu aylarda bir araya geliyor ve ekmek pişiriyoruz. En güzel yufka bizim köyümüzde yapılıyor, bu hususta iddialıyız." diye konuştu. 

"Bugün sıra bende..."

Asiye Küçük ise "Bugün sıra bende, herkes benim ekmeğim için emek veriyor. Pişirdiğimiz ekmekleri gurbetteki evlatlarımıza da gönderiyoruz." sözlerini sarf etti. 

Yorumlar (0)