Bronşit sanıyorlardı: Akciğerinden çıkan şoke etti!

Yıllardır aşırı yorulma ve nefes darlığı şikayetleriyle astım ve bronşit teşhisi konulan 9 yaşındaki çocuğun akciğerlerinde nadir görülen pulmoner AVM (akciğerde damar yumağı) tespit edildi.

YAŞAM 11.07.2024, 17:35 13.07.2024, 08:58 Buse Önder
Bronşit sanıyorlardı: Akciğerinden çıkan şoke etti!

Samsun'da yaşayan Mustafa ve Tuba Çapkın çiftinin 9 yaşındaki oğulları Ahmet Utku Çapkın, yıllardır aşırı yorulma ve nefes darlığı şikayetleriyle hastanelere başvurdu. Ancak bronşit veya astım teşhisi konularak tedavi edilmeye çalışılan Ahmet’in durumu giderek kötüleşti.

Artık arkadaşlarıyla oyun oynamakta bile zorlanan Ahmet Utku Çapkın, son olarak Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Polikliniğine götürüldü.

Akciğerinden yumak çıktı

Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fazılcan Zirek, Ahmet'in parmaklarındaki morluk ve bombeleşmeden yola çıkarak gerekli tetkikleri yaptı. Ahmet’in akciğerlerinde bir yumak saptandı ve endovasküler yöntemle tedavi edilmesi gerektiği belirlendi. Tedavi, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Girişimsel Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Hasan Gündoğdu ve Radyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Mirsad Yalçınkaya tarafından başarıyla gerçekleştirildi.

Doç. Dr. Hasan Gündoğdu, tedavi süreci hakkında bilgi vererek, “Böyle bir hastalığı hem saptamak hem de ilgili merkeze yönlendirmek gerçekten çok zor bir iştir. Bölgemizde ve hastanemizde ilk defa böyle bir operasyonu başarılı bir şekilde gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

Nadir bir ameliyat

Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fazılcan Zirek ise Ahmet Utku’nun polikliniğe başvurduğunda parmaklarında ve dudaklarında morarma şikayeti olduğunu belirtti. Yapılan tetkikler sonucunda normalde olmaması gereken bir damar bağlantısı saptadıklarını belirten Zirek, Kan, temizlenmeden direkt olarak vücuda gidiyordu. Bu da oksijen düşüklüğüne neden oluyordu. Girişimsel radyoloji ekibi ile birlikte müdahale ettik ve şantı kapattık. Ahmet’in satürasyonu düzeldi ve şikayetleri geriledi” dedi.

‘Şu an her şey yolunda’

Anne Tuba Çapkın, yıllardır bronşit ve astım denildiğini ve hiçbir tanı konulmadığını belirterek, “Çocuğumun ilk defa birkaç gündür yorulmadığını görüyorum. İştahı da yerine geldi. Şu an her şey yolunda” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)