BM: Göçmenlerin desteğe ihtiyacı var

BM örgütleri, İtalya'ya refakatsiz ulaşan 60 bin kadar genç göçmenin olduğunu bildirdi. Raporda, "Göçmenlerin, geçiş döneminde desteğe ihtiyacı var." denildi.

YAŞAM 08.11.2019, 20:41 Hakan Öksüz
BM: Göçmenlerin desteğe ihtiyacı var

BM örgütlerinden BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve BM Uluslararası Göç Örgütü (IOM) yayınladıkları ortak raporla, İtalya’ya herhangi bir yakını olmadan ulaşan 60 bin kadar çocuk göçmenin yetişkinliğe geçiş evresinde desteğe ihtiyacı olduğunu duyurdu.

"Geçiş döneminde desteğe ihtiyaçları var"

Raporda, "UNICEF, IOM ve BMMYK, İtalya'ya 2014 ile 2018 arasında herhangi bir refakatçisi olmadan tek başına gelen yaklaşık 60 bin genç göçmenin, çocuk göçmen olarak geldiğini belirtir. Kısa bir süre sonra ergenlikten yetişkinliğe adım atacak bu göçmenlerin, geçiş döneminde desteğe ihtiyacı var." denildi.

Saha çalışmalarıyla meydana getirilen raporda, genç göçmenler için başlıca öne çıkan zorlukların, ayrımcılık, iş bulmakta zorluk, bürokratik sorunlar ve yasal konulardaki bilgi eksikliği olarak sıralandı.

"Sadece göçmen çocukları korumak değil..."

BMMYK Güney Avrupa Temsilcisi Roland Schilling, "Mülteci bir çocukluktan, bağımsız, kendine güvenen bir yetişkin olmayı destekleyen ve engelleyen faktörleri anlamak, devletlerin sadece göçmen çocukları korumasında değil, aynı zamanda onların yetişkinliğe başarılı geçiş yapma çabalarına da yardımcı olacaktır." dedi.

Yorumlar (0)
10°
parçalı bulutlu