Bir "Çav Bella" krizi daha yolda: Tüm camilerin anons sistemi ele geçirilebilir!

Camilerde merkezi anons sistemini 30 yıl önce tasarlayan elektronik mühendisi Vahap Ünalan, "Bu teknoloji eskidi artık. Araçlara yayın cihazı konularak çok rahat şekilde Türkiye’deki tüm camilerin anons yayın sistemi ele geçirilebilir." uyarısında bulundu.

YAŞAM 22.05.2020, 12:23 22.05.2020, 16:01
Bir "Çav Bella" krizi daha yolda: Tüm camilerin anons sistemi ele geçirilebilir!

Elektronik mühendisi Vahap Ünalan, İzmir'in Karşıyaka, Konak, Buca ve Çiğli ilçelerinde bulunan camilerin hoparlörlerinden "Çav Bella" çalınmasına ilişkin açıklamada bulundu. 

Elektronik mühendisi Ünalan, camilerde merkezi anons sistemini 30 sene önce tasarladığını kaydederek, "90 -95 yılları arasında anons sistemini kablo sistemden telsiz sistemine geçirdik. 40 il ve yüzlerce ilçe belediyelerinde bu sistemi kurduk. Ardından müftülükler devreye girince sistemin taklidi yaygınlaşmaya başladı. Ülkeye faydalı şeyler yaptıklarını düşündüğüm için hiçbiri için telif davası açmadım." ifadelerini kullandı.

"15 Temmuz'dan sonra uyarmıştım"

Söz konusu teknolojinin eskidiğine dikkat çeken Ünalan, "Araçlara yayın cihazı konularak çok rahat şekilde Türkiye’deki tüm camilerin anons yayın sistemi ele geçirilebilir. 15 Temmuz'dan sonra hem Diyanet'i, hem siyasileri hem de bürokratları uyardım. 'Ülkede karmaşa veya darbe girişimi olması halinde tüm camiler devleti yıkmak isteyenlerin propaganda merkezi haline gelebilir' dedim. Uyarılarımız dikkate alınmadı." uyarısında bulundu. 

"Anons yayın şifrelenme sisteminin mutlaka yenilenmesi lazım"

Ünalan, benzeri durumların bir daha gerçekleşmemesi için camilerde anons yayın sisteminin kuvvetlendirilmesi gerektiğini aktararak, şunları kaydetti:

"Camilerde kullanılan teknoloji eski olduğu için bu şifreyi şu an bir mühendislik öğrencisi bile çözebilir. Bu yüzden camilerimizde anons yayın şifrelenme sisteminin mutlaka yenilenmesi lazım. Belirlenen şifrenin de karmaşık ve kırılması zor olması lazım. Ayrıca havaya yapılan her yayın mutlaka çözülür.

Bir camiye günde 5 vakit ezan için aynı frekansla bağlantı sağlanıyor bu da şifrenin zamanla çözülmesine yol açıyor. Bu yüzden yedek bir frekans sisteminin olması ve bunu da sadece programı üreten şirketin bilmesi ve cihazlarında kayıtlı olması gerekiyor."

Yorumlar (0)
13
açık