Bekâra ev kiralamayan ev sahibi ve emlakçıya ceza!

Bekâr erkeğe ev kiralamayan ev sahibi ve emlakçıya biner lira ceza verildi.

YAŞAM 20.01.2020, 10:11
Bekâra ev kiralamayan ev sahibi ve emlakçıya ceza!

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), ev arayan bekâr erkeğe ev kiralamayan ev sahibi ve emlakçıya biner lira idari para cezası kesti. M.K. isimli bekâr olduğu öğrenilen bir erkek, kiralamak amacıyla emlakçı aracılığıyla 1+1 bir daire kiralamaya çalıştı. Emlakçının ev sahibiyle görüştükten sonra "evin erkek kiracıya verilmeyeceği" belirtildi.

M.K., kendisine cinsiyeti ve medeni hali yüzünden ayrımcılık yapıldığı iddiasıyla TİHEK'e başvurdu. TİHEK, emsal niteliğinde aldığı kararıyla ev sahibi ve emlakçının cezalandırıldığını açıkladı.

İşte TİHEK'in açıklaması:

“Emlak müşaviri ve başvuran arasında söz konusu evin kiralanmasında yalnızca cinsiyet üzerinden gerçekleşen diyaloglar ve somut olayın niteliği, başvuranın iddialarının medeni halinden değil, cinsiyetinden kaynaklandığını göstermektedir. Somut olayda başvuran, ev sahibinin talimatı doğrultusunda emlak müşavirliğinin kendisine erkek olduğu için ev kiralamaktan imtina ettiğini ifade etmektedir. Başvurana ev kiralanmaması, emlak müşavirinin açıklamaları doğrultusunda ev sahibinin daha önceki erkek kiracılar eve zarar verirken, kadın kiracıların temiz ve titiz bir şekilde evi kullanmalarına ilişkin deneyimine dayandırılmaktadır. Ne var ki söz konusu deneyimden hareketle, evi kiralamak niyetinde olan bütün erkeklerin eve hasar vereceği kanaatine varmak varsayımdan öte bir gerçeklik taşımamaktadır. Kadınların erkeklerden daha temiz olduğu yönünde genel olarak kabul gören ve objektif bir temelden yoksun olan cinsiyet algısından kaynaklanan söz konusu varsayımın farklı muamelenin nedeni olduğu açıktır. Somut olayda emlakçı ve ev sahibi her ne kadar emlakçının kendisine verilen talimatı yerine getirdiğini ifade etseler de 6701 Sayılı Kanun kapsamında ayrımcılık talimatını uygulamak da yasaktır. Bu gerekçelerle ev sahibi ve emlak müşaviri hakkında biner lira idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.”

Önceki erkek kiracıları ev sahibinin mülküne zarar vermiş

TİHEK'in kararının açıklandığı dosyada muhataplardan G. Emlak Müşavirliği yetkilisi İ.T., “Ev sahibi H.B.B. daha önce defalarca erkek kiracısı olduğunu ancak erkek kiracıların mülküne ciddi zarar verdiğini, kadın kiracıların daha temiz ve titiz davrandıklarını belirterek ilk tercihinin kadın kiracılardan yana olduğunu söyledi" açıklamalarında bulundu.

Yorumlar (1)
mustafa karaman 2 yıl önce
hele şükür bekarların halinden biraz anlayanlar varmış.
15
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur