Bayram öncesi bıçak bileme mesaisi başladı

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Türkiye genelinde bıçakçıların mesaisi yoğunlaştı. Başkentte dede yadigarı mesleği sürdüren Sinan Demirdöven, her yıl olduğu gibi bu yıl da bıçak bileme işlemine rağbet olduğunu söyledi.

YAŞAM 12.06.2024, 16:38 13.06.2024, 09:37 Şeyda Gül
Bayram öncesi bıçak bileme mesaisi başladı

Kurban Bayramı’na 3 gün kala vatandaşlar, bıçak satışı ve bileme işlemi yapan dükkanlara akın etmeye başladı. Ankara'nın tarihi Ulus semtinde yer alan Sobacılar Çarşısı'nda 1920'li yıllarda açılan dede yadigarı anahtarcı dükkanında 4. kuşak olarak hizmet veren esnaf Sinan Demirdöven, yaklaşık 15 yıldır bıçak bileme ve satışı da yapıyor. Aynı zamanda anahtarcılık da yapan Demirdöven, her yıl olduğu gibi bu yıl da Kurban Bayramı öncesinde bıçak bileme işlemine rağbet olduğunu ifade etti.

Kaliteli bıçak fiyatları 350 liradan başlıyor 

Bıçak fiyatlarının, bileme işlemine göre daha yüksek olduğunu belirten Demirdöven, bıçakları 20 liraya, satır ve baltaları 30 liraya bilediklerini dile getirdi. İyi ve kaliteli bir bıçağın satışının ise 350 liradan başladığını kaydeden Demirdöven, bıçak bilemenin ustalık gerektirdiğini ifade etti. Bilemenin işin ehli insanlar tarafından yapılması önemli olduğunu aktaran Demirdöven, bileme yaparken bıçağı yakmamak gerektiğini vurguladı. İşlem sonrasında bıçağın üstünde çapak kalmaması ve ağzının düzgün şekilde açılması (kesici hale gelmesi) önemli olduğunu aktaran Demirdöven, kurban kesim işleminde kullanılan bıçakların birbirinden farklı olması gerektiğine dikkati çekti. 

Yapılacak kesim işlemine göre ayrı ayrı bıçak tercih edilmeli

“Bizim 'kelle' diye tabir ettiğimiz kesim bıçakları vardır. Doğrama, yüzme, parçalama, sıyırma işlemlerinin hepsi için ayrı özellik ve ebatlarda bıçakların kullanılması gerekir” diyen Demirdöven, vatandaşların yapacakları kesim işlemine göre bıçak kullandıklarında daha hızlı, rahat ve güvenli işlem yapabileceğini söyledi. Bu nedenle her işlem için ayrı bıçak tipi kullanmakta fayda olduğunu belirten Demirdöven, bıçak alacak vatandaşlara güvenilir yerden alışveriş yapmaları tavsiyesinde bulundu. Demirdöven, piyasada kalitesiz çelikten yapılan "teneke" diye tabir edilen çok fazla ürün olduğunu söyledi.

Ucuza satılan bıçaklar tercih edilmemeli

Çarşı içerisinde 40 yıldır bıçak satışı yapan esnaflardan Elvan Toker ise satışların geçen yıllara göre azaldığını dile getirdi. Bıçak fiyatlarının 50 liradan başlayarak 700 liraya kadar çıktığını dile getiren Toker, fiyatların bıçağın kalitesine göre değiştiğini anlattı. Vatandaşın bıçak satın alırken kalitesine dikkat etmesi gerektiğini belirten Toker, çok ucuza satılan bıçakları tercih etmemeleri gerektiğini dile getirdi. 

Satın almak yerine eski bıçakları yeniden kullanıyorum

Her yıl bayram öncesi eski bıçaklarını bileme için çarşıya geldiğini söyleyen 74 yaşındaki Rüştü Çekiç, kesim işleminde kullanacağım 3 bıçağı biletmek için 50 lira verdiğini belirtti. Çekiç, “Satın almak yerine eski bıçakları yeniden kullanıyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)