Balıkesir'de çiftçiler yağmur duasına çıktı

Uzun süredir bölgede yüzünü göstermeyen yağmur sebebiyle Balıkesir Çaygören barajında kuraklık yaşandı. Çiftçiler de bunun üzerine yağmur duasına çıkarken, kadınlar da yağmur hayrı yaparak gözleme pişirdi.

YAŞAM 19.11.2022, 12:26 19.11.2022, 17:46 Ömer Aksan
Balıkesir'de çiftçiler yağmur duasına çıktı

Türkiye'nin pek çok noktasında sonbahar yağmurları etkisini hissettirmeye başladı.

Yüksek kesimler karla kaplanırken bazı bölgeler ise yağmura hasret kaldı.

Bu şehirlerden bir tanesi de Balıkesir...

Eller semaya açıldı

Şehirdeki Çaygören barajının kurak görüntüsü tedirginliğe sebep oldu. Uzun süredir yağmayan yağmur sebebiyle çiftçiler de ekin ekemedi.

Bölge halkı da bunun üzerine yağmur için elleri semaya açtı.

Yağmur hayrı yaptılar

Ayrıca Sındırgı ilçesinde de yağmur hayrı geleneği yaşatılıyor.

Kadınlar yağmur hayrı için köy meydanında bir araya gelerek hamur açıp gözleme pişirdi, bereketli bir sene için hayır yaptı, daha sonra topluca yağmur duası edildi.

"Burada dedemize, köyümüze hayır yapıyoruz"

Kadınların evlerindeki malzemeleri toplayarak sergiledikleri imece örneği doğal kent mottosunun örneği oldu. Aylardır yağmurların olmadığını bu sebeple hayır yaptıklarını söyleyen Ayşe Kara, “Yıllar öncesinden köyümüzün geleneğine göre bezdirme yapıyoruz. Her şeyimizi kendimiz getirdik. Burada dedemize, köyümüze hayır yapıyoruz. Yağmur duası için bir araya geldik.” sözlerini kullandı.

Atalardan gelen bir gelenek olduğunu ve uzun süredir yapılmayan geleneği yeniden yaşatmaya başladıklarını söyleyen Taşköy mahalle muhtarı Mehmet Şen, “Geleneksel anlamda bu bezdirme hayrı yapılıyordu fakat senelerden beri kimse yapmadı. İşte biz de yeniden öncü olduk. Köyümüzün dedesi yağmur duası için bezdirme yapmamızı istiyormuş. Bizler de köylü olarak bir araya geldik. Erkeği kadını. Kadınlarımız bezdirme yaptı. Yağmur duamızı yaptık.” sözlerini kullandı.

"El birliği ile yağmur duası yaptılar"

Muhteşem bir atmosferin olduğunu söyleyen Sındırgı Belediye başkan yardımcısı Salih Durak, “Taşköylülerin toplanıp ellerindeki yoğurdu, peyniri, hamuru getirip, nezih ve güzel bir ortamda, hep birlikte el birliği ile yağmur duası, bu toprakları bereketlendirmesi için yağmur duası yaptılar. Allah kabul etsin.” sözlerini kullandı.

Yorumlar (0)