Babasından hazine para koleksiyonu kaldı! Gözü gibi bakıyor

Kayseri'de yaşamını sürdüren elektrik elektronik mühendisi Osman Arık, babasından kalan madeni para ve banknotlardan oluşan para koleksiyonunu aradan geçen uzun senelere karşın devam ettirebilmenin mutluluğunu taşıyor.

YAŞAM 30.11.2020, 17:35 01.12.2020, 15:00 Burak!
Babasından hazine para koleksiyonu kaldı! Gözü gibi bakıyor

Kayseri sarız ilçesinde terzilik yapan babasının 1990 senesine kadar müşterilerden almış olduğu paraları biriktirip oluşturmuş olduğu koleksiyonu devralan Arık, yaklaşık 30 senedir babasının mirasına gözü gibi bakıyor.

Babasından devralmış olduğu para koleksiyonunu ilk günkü gibi koruyan Arık, Cumhuriyet Dönemi'ne ait eserlerin bulunduğu koleksiyonu 3 senedir geliştirmeye çabalıyor.

Arık yapmış olduğu açıklamada, koleksiyonda bulunan her bir parçanın kendisi için ayrı bir manevi değerinin bulunduğunu kaydetti.

Arık uzun senelerdir amatör olarak koleksiyonerlik yaptığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"İlk zamanlarda paraları amatör olarak saklıyordum"

"3 senedir profesyonel olarak koleksiyonculuk yapıyorum. İlk dönemlerde paranın nasıl muhafaza edilmesi gerektiğine ilişkin çok fazla bilgi sahibi olmadığım için kağıt paraları içlerinde madeni paraların da olduğu kutularda toplu olarak saklıyorduk. Ardından bunun doğru bir saklama yöntemi olmayacağı üzerine düşünmeye başladım ve araştırmalarımı detaylandırdım.

Ve ardından daha profesyonel yöntemler üzerinde çalışmaya başladım. Şimdi ise daha profesyonel olarak biriktirme işini yapıyorum. Cumhuriyet dönemininin madeni ve hatıra paralarını biriktiriyorum." 

"Elimde bine yakın para var"

"Elimde toplamda 1000'e yakın para bulunuyor. Bunların içinde tarihi olarak bizim için dönüm noktası olan paralar da bulunuyor."

Arık koleksiyonunu tamamlamasının ardından Osmanlı paralarından da oluşan bir koleksiyon oluşturmak istediğini söyleyerek mirasını gelecek nesillere aktarmak istediğini kaydetti.

Yorumlar (0)
16
açık