Aynı anda 2 bin kişi zeybek oynadı

İzmir Ödemiş’te 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda 2 bin gönüllü Cumhuriyet'in 96. yılı anısına zeybek oynadı.

YAŞAM 29.10.2019, 12:20
Aynı anda 2 bin kişi zeybek oynadı

Cumhuriyetin 96. yılı olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında İzmir Ödemiş Halk Eğitimi Merkezi tarafından şehir merkezindeki Saraçoğlu Caddesi’nde düzenlenen etkinlikte 2 bin gönüllü efe, saat 09.30’dan itibaren zeybek oynadı.

Günlerdir hazırlıkları yapılan, İzmir Ödemiş Belediyesinin de destek verdiği dev gösteri için Saraçoğlu Caddesi trafiğe kapatıldı.

Yaklaşık 500 metrelik bölümdeki gösteri için kaldırımlar ve balkonlar adeta tribüne çevrildi. Halk tarafından ilgiyle seyredilen zeybek gösterisine üzerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün portresi ve imzası bulunan tişörtlerle katılan gönüllüler büyük alkış topladı.

2 bin gönüllüyü İzmir'in Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve İzmir'in Ödemiş İlçe Emniyet Müdürü Mümin Sevgen de yalnız bırakmadı.

İyi ki varsın vatan, iyi ki doğdun Atam...

Efeler diyarı olan İzmir'in Ödemiş ilçesine yakışan bir kutlama etkinliğine imza atıldığını söyleyen Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, duygularını şu şekilde aktardı:

“100 yıl önce Ödemiş’in Hacı İlyas köyü yakınlarında ilk kurşunu atarak kurtuluştan kuruluşa, yani cumhuriyete giden yolda tüm Anadolu’ya umut olan, Kuva-yı Milliye içerisinde İzmir’in dağlarında destanlar yazan efelerin torunları olarak bugün bizler cumhuriyetimizin 96. yılını böyle coşkuyla kutluyoruz. Emeği geçen herkesin yüreğine sağlık. Kaymakçı’da 3 yaşından 83 yaşına kadar herkesin katılımıyla düzenlenen fener alayının ardından burada da genciyle yaşlısıyla bir aradayız. Ödemiş, sonsuza dek Atatürk’ün aydınlattığı yolda cumhuriyet için yürümeye devam edecek. İyi ki varsın vatan, iyi ki doğdun Atam.”

İzmir Ödemiş’te 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları daha sonra Saraçoğlu Stadyumu’ndaki törenlerle devam etti.

Yorumlar (0)
18
hafif yağmur