Asker selamı vererek rekor kıracak!

İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda performans sanatçısı Yunus İşçi (26), 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve şehitler için bir rekor denemesinde bulunarak 24 saatlik canlı heykel gösterisine başladı. 

YAŞAM 29.10.2019, 12:55
Asker selamı vererek rekor kıracak!

İzmirli performans sanatçısı Yunus İşçi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için Gündoğdu Meydanı’nda bir rekora imza atmaya hazırlanıyor. Canlı heykel gösterisine dün saat 19.00’da başlayan Yunus İşçi, 24 saat boyunca farklı figürler ile şehitleri anacak. İşçi, gösterisini bugün 19.00’da sonlandıracak.

Canlı heykelin gösterisi hakkında konuşan Mimus Performans Sanatları Atölyesi Koordinatörü Melik Enes, çocuk oyunları, pandomim, sokak sanatları ve canlı heykel gösterileri yaptıklarını ifade ederek, tiyatronun bölümleri içinde pandomimi daha ön planda tuttuklarını bildirdi. Bu sanatı insanlara bir mesaj vermek amacıyla tercih ettiklerini kaydeden Enes, daha önce Emine Bulut ve Fidan performansları ile farkındalık yaratmayı hedeflediklerini söyledi.

"Dünya çapında bir rekor denemesi yapıyoruz"

İzmir’i Türkiye’nin kalbi olarak gördüklerini aktaran Enes, şu ifadeleri kullandı:

"İzmirlilerin kalbinde Türk askeri ve Türk efesi gözdedir. Bugün de dünya çapında bir rekor denemesi yapıyoruz. Canlı bir heykelin maksimum performans süresi 15 saat. Şimdi (Saat 12.00’de) 17 saati bitirdik. Bir insanın sadece yarım saat aç ve susuz şekilde ayakta bekleyebilmesi zor iken Yunus, günlerdir meditasyon halinde. Bunu içselleştirmeden yapabilmeniz zaten mümkün değil."

"Görenler onu maket sanıyor"

Büyük bir ekip olduklarını ve gece saatlerinde zaman zaman sıkıntı çektiklerini belirten Enes, şunları söyledi:

"Bizim zorlandığımız anlar oldu fakat büyük bir ekibiz. İkişer saatlik sıraya girdik. Ama kimse buradan ayrılmak istemedi. Biz çadırda dinlendik ama Yunus ayaktayken oturmaktan çekindik. Bu toprağı kanlarıyla sulayan aziz şehitlerimiz için böyle bir şey yapıyoruz. Bu az bile. Vatan bizim. Başka gideceğimiz bir yer yok. Yunus’a ihtiyaçlarını gidermesi için karavan şeklinde örtü getirdik. Herhangi bir mola vermedi. Görenler onu maket sanıyor. Tam o sırada başka bir postüre geçince insanlar çığlık atıyor. Ama herkesin tepkisi çok güzel."

"Canlı heykel olduğunu görünce şaşırdım"

Canlı heykeli görünce hatıra fotoğrafı çektirmek üzere yanında poz veren Nuray Paşa, bu gösteriyi daha önceden duyduğunu fakat heykel sandığını bildirerek, "Ben maket sanmıştım. Canlı heykel olduğunu görünce şaşırdım. Çok duygulandım. Askerlerimize Allah’tan başarılar diliyorum. İnşallah barış olur, güzellik olur Türkiyemiz cennet olur." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
16
açık