Asitli saldırının faili serbest kalabilir!

Hatay'ın İskenderun ilçesinde asitli saldırı nedeniyle yüzünün bir bölümü yanan ve sağ gözünü kaybeden Berfin Özek'le (20) ilgili davada savcı, "kasten öldürmeye teşebbüs" değil, "kasten yaralama" suçundan ceza istedi. Avukatlar sanığın serbest kalabileceğini ifade ediyor. 

YAŞAM 27.11.2019, 13:54
Asitli saldırının faili serbest kalabilir!

Hatay'ın İskenderun ilçesinde Berfin Özek'e (20) asit türü sıvı atarak, yüzünün bir bölümünün yanmasına ve sağ gözünü kaybetmesine yol açtığı iddia edilen Casim Ozan Çeltik'in (23) hakkında istenen ceza düşürüldü.

Duruşma, dün İskenderun 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Yüzünün büyük kısmı yanan, sağ gözünü kaybeden, diğer gözünde kısmen görme kaybı olan ve Bodrum'da özel hastanede tedavisi yapılan mağdur Berfin Özek de duruşmaya ilk defa katıldı.

Duruşmada Özek'in annesi Zeynep, babası Yaşar ve ağabeyi Barış Özek ile CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin ve bazı kadın platformlarının temsilcileri de bulundu. 

"Sokağa çıkıp hayatına devam etmesinin doğuracağı sonuçlar olacak"

Berfin Özek'in avukatı Mehtap Sert, eksik konulara ilişkin beklentilerinin olduğunu bildirdi. Gelen raporlarda, sanığın o saatlerde olay yerinde olduğunun kesinleştiğini kaydeden Sert, şunları söyledi:

"HTS kayıtları ile ilgili rapor geldi. Sanığın o saatlerde olay yerinde olduğu netleşti. Savcılık makamınca iddianame 'kasten öldürmek' suçundan düzenlenmişti. Olması gerekende buydu. Sonuçta kadının hayatını karartan bir kimyasal dökülmüştü. Ancak şimdi iddia makamınca istenen ceza öldürme kastının olmadığına dair bir hukuki değerlendirme yaptı. Bu durumda alacağı ceza kasten öldürmeyle aynı olmayacağı için 1 yıldan 3 yıla, diye başlayan bir kanun maddesi. Üstten ceza verilse bile sanığın hükümle birlikte tahliye olması ve sokağa çıkıp hayatına devam etmesinin doğuracağı sonuçlar olacak. Tabi ki hakimin ne vereceği belli değil, bu sadece savcılık makamının mütalaası. Biz mütalaaya beyanda bulunmak için süre istedik."

Tutuksuz yargılanabilir

Avukatlar, "kasten yaralama"dan verilecek cezanın 1 yıl ile 3 yıl arasında değişiklik gösterdiğini belirtiyor. Sanığın, yattığı süre değerlendirilerek, serbest bırakılıp tutuksuz yargılanabileceği de ifade ediliyor.

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu