Antalya'da fabrikanın asit tankı patladı, gökyüzü turuncuya boyandı

Antalya’da Organize Sanayi Bölgesi’ndeki sıvı temizlik kimyasalların üretiminin yapıldığı fabrikada nitrik asidin bulunduğu tankta kimyasal sızıntı oluştu. Tanktan sızan nitrik asit havayla karşılaşınca gökyüzü turuncuya büründü.

YAŞAM 14.06.2021, 01:22 14.06.2021, 18:09 Koray
Antalya'da fabrikanın asit tankı patladı, gökyüzü turuncuya boyandı

Söz konusu olay, saat 20.30 sularında Döşemealtı ilçesindeki OSB'de bulunan sıvı temizlik kimyasallarının üretildiği bir fabrikada yaşandı. Aktarılan bilgiye göre, kapalı olan fabrikada meydana gelen kimyasal madde sızıntısı nedeni ile ihbar üzerine olay mahalline OSB itfaiyesi,  güvenlik ve AFAD ekipleri yönlendirildi. Bu esnada fabrikadaki kimyasal gaz sızıntısı havayla karıştı. Kısa sürede olay bölgesine gelen ekipler, sızıntının fabrika içindeki 10 tonluk kireç çözücünün ham maddesi olarak kullanılan nitrik asit tankından kaynaklandığını belirledi. Güvenlik güçleri, fabrikanın yer aldığı sokağı trafiğe kapatıp çevre güvenliği sağlarken, itfaiye personelleri de nitrik asidin yayılımını engellemek için soğutma çalışması yaptı. Sızıntı kontrol altına alınırken, 30 kişinin çalıştığı öğrenilen fabrikanın olay esnasında kapalı olduğu belirtildi. 

Gökyüzü turuncuya boyandı

Sızıntı anında bölgedekilerin cep telefonu kamerasına yansıyan fotoğraflarda ise havayla karışan nitrik asidin, gökyüzünü turuncuya boyadığı gözlendi. 

Olaya ilişkin soruşturma başlatıldı.

Yorumlar (0)
22
açık