"Anadolu'nun gizemli efsanesi" görüntülendi

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı DKMK (Doğa Koruma ve Milli Parklar) Genel Müdürlüğü tarafından tabiata konumlandırılan fotokapanlarla, "Anadolu'nun gizemli efsanesi" olan 'Anadolu Parsı' kayda aldı.

YAŞAM 08.09.2023, 00:50 topcu
"Anadolu'nun gizemli efsanesi" görüntülendi

DKMP'nin resmi sosyal medya hesabı üzerinden, fotokapanlarla görüntülenin 'Anadolu Parsı'na dair paylaşımda bulunuldu.

Ülkemizde nesli tükendiği öngörülen 'Anadolu Parsı'nı, tabiatta görüntülemek bir hayli zor olsa da faaliyetlere yılmadan devam edildiği kaydedilen açıklamada, Türkiye'nin doğal güzelliklerinin ve biyolojik çeşitliliğinin korunması hususunda yapılan titiz faaliyetler sonucunda, 1974 senesinden sonra ilk defa 2019 senesinde fotokapanlar ile görüntülendiği anımsatıldı.

"Onu koruyoruz"

"Anadolu'nun gizemli efsanesi" olan 'Anadolu Parsı'nı görüntülemenin çok büyük heyecan uyandırdığının ve mutluluk kaynağı olduğunun altı çizilen açıklamada, şu ifadeler paylaşıldı:

"Bu benzersiz hazineyi korumak ve neslinin devamlılığını temin etmek maksadıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından dört koldan yoğun bir faaliyet başlatıldı. Bir yandan 'Göçmen Türler Mukavelesi Orta Asya Memeliler Girişimi' uzmanları tarafından leopar türü için hazırlanmış olan bölgesel eylem planı Türkiye'de uyarlanırken, diğer taraftan "Anadolu Parsı'nın Eylem Planı" çerçevesinde hızla verilerin toplanılmasına başlandı. Farklı üniversitelerden uzman isimlerin görev yaptığı TÜBİTAK projesi ile şimdiden geniş bölgelere fotokapanlar konumlandırıldı. Fotokapanlardan sağlanan veriler Anadolu Parsı'nın Eylem Planı" ve yaban yaşamı geliştirme sahalarının yönetim planlarında altlık data olarak kullanılacak. Bu kadim topraklar sonsuza değin onun yurdu olsun diye izlerini takip ediyor, işaretlerini izliyor ve onu koruyoruz."

Yorumlar (0)