Ambulansa yol vermeyen sürücünün cezası belli oldu

İstanbul Bahçelievler ilçesinde ambulansın geçişini engelleyen sürücü Muhammed Efkan Yetişmiş hakkında "görevi yaptırmamak için direnme' suçundan beraatine karar veren mahkeme, sanık Yetişmiş'i "trafik güvenliğini tehlikeye sokma" suçundan ise 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme tarafından cezanın ertelenmesine karar verildi.

YAŞAM 15.10.2019, 17:05 15.10.2019, 17:32
Ambulansa yol vermeyen sürücünün cezası belli oldu

İstanbul'un Bahçelievler ilçesinde ambulansın önüne geçerek geçişini engellemeye çalışan sürücü Muhammed Efkan Yetişmiş (23) hakkında "trafik güvenliğini tehlikeye sokma" ve "görevi yaptırmamak için direnme" suçlarından açılan davada karar verildi. 

Tutuksuz sanık Muhammed Efkan Yetişmiş ile avukatı, Bakırköy 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya katıldı.

"Arkamdayken siren öttürmedi"    

Sanık Yetişmiş, olay günü Merter'den Beylikdüzü'ne E-5'te orta şeritte seyir halinde ilerlediğini kaydederek, "Sol şeritte sirenleri kapalı bir ambulans vardı. Birden sirenlerini açtı sesli uyarı yapınca ambulansın önündeki aracı sıkıştırdı. Araç benim şeride geçti. Ben bu şekilde tehlike yaşadım. Ambulans geçtikten sonra sirenleri kapattı. Seyrine devam etti. Bir süre sonra ambulans ile yan yana geldik. Ben bu sebeple 'Can kurtarmaya giderken benim canımı mı tehlikeye atıyorsunuz!' dedim. Ambulansta teknisyen görmedim. Şoför bana 'Git lan' gibi daha da argo şekilde konuşunca istenmeyen bu olay yaşandı. Bu olayla ilgili bir video var. Ambulans bana arkamdayken siren öttürmemektedir. Görüntülerde açıktır." ifadelerini kullandı.

"Sosyal hayattan dışlandım"

Sosyal medyada linç edildiğini ifade eden sanık Yetişmiş, "Sosyal hayattan dışlandım. 23 yaşındayım ancak görüldüğü gibi büyük gösteriyorum. Tepkiler devam ediyor. Olayın mağduru aslında ben oldum." şeklinde konuştu.

"İçinde hasta olmadığı kanaatine vardım"

Avukatın, "Ambulansın içinde hasta olmadığı kanaatine nasıl vardın?" sorusuna sanık Yetişmiş, "Normalde ambulansta 3 teknisyen olur. 2 teknisyen arkada, 1 teknisyen önde olur. Ambulansın arkadaki camı açıktı. Yan yana geldiğimizde şoförü yalnız gördüm. Bu nedenle ambulansın içinde hasta olmadığı kanaatine vardım." karşılığını verdi.

Olay gününe ilişkin video duruşmada izlendi. Sanık Yetişmiş'in avukatı da müvekkilinin beraatine karar verilmesini istedi.

"Daha önce suça karışmadım, mağdurum"

Son sözü sorulan sanık Yetişmiş, "Bu olay nedeniyle pişmanım. Bu nedenle karşınıza gelmek istemezdim. Daha önce suça karışmadım. Mağdurum. Takdir mahkemenizindir." ifadelerini kullandı.

Dava karara bağlandı

Mahkeme, davayı karara bağlayarak sanık Muhammed Efkan Yetişmiş'in "görevi yaptırmamak için direnme" suçundan beraatine karar verdi. Ayrıca sanık Yetişmiş'e, "trafik güvenliğini tehlikeye sokma" suçundan 2 ay 15 gün hapis cezası verdi. Mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına da karar verdi.

Yorumlar (0)
24
açık