Ağaçları kesen esnafa 50 bin lira para cezası!

Kırşehir'de iş yerinin önünde kaldırımdaki iki akasya ağacını kesen esnafa yaklaşık 50 bin lira para cezası uygulandı. Esnaf ise budama yaptığını ifade ederek cezaya itiraz edeceğini bildirdi.

YAŞAM 05.10.2019, 16:54
Ağaçları kesen esnafa 50 bin lira para cezası!

Kırşehir'de lokanta işleten Halil Karakeçeli'ye (28), iş yerinin önünde kaldırımdaki iki akasya ağacını kırıp keserek zarar verdiği iddiasıyla belediye tarafından 49 bin 728 lira para cezası verildi. Karakeçeli, dalları kırılması nedeniyle ağaçlarda budama yapıldığını kaydederek, cezaya itiraz edeceğini belirtti.

Aşıkpaşa Mahallesinde bulunan lokantanın sahibi Halil Karakeçeli'nin, iş yerinin önündeki kaldırımda bulunan biri 50, diğeri 20 yaşındaki iki akasya ağacını izinsiz kırıp kestiği ileri sürüldü. 

İhbar üzerine Kırşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından inceleme başlatıldı. Karakeçeli'ye, incelemenin ardından ağaçlara zarar verdiği gerekçesi ile toplam 49 bin 728 TL para cezası verildi. Zabıta tarafından para cezasına ilişkin hazırlanan tutanak, belediye encümen toplantısında görüşülerek karara bağlandı.

"Ağacın kırıldığını görünce budamış"

Lokanta sahibi Halil Karakeçeli, ağaçların dallarının kırıldığını, bunun üzerine arkadaşının budama yaptığını iddia etti.

Karakeçeli, konuya ilişkin şunları söyledi:

"Biz burada ağaçları kesmişiz, katliam yapmışız. Böyle bir durum söz konusu değil. Ağaç kesildiğinde ben burada değildim. Bizim arkadaşımız ağacın kırıldığını görmüş, ağacı budamış. İlk ceza 38 bin 400 TL, ertesi gün gelen ceza 11 bin 328 TL. Ağaç yerinde duruyor. Ağaçlardan birine 50 sene, diğerine 20 sene yazmışlar. Bu mahalle 50 yıl önce var mıydı İkincisi ben ağaca herhangi bir zarar vermemişim. Dükkânın önünün kapanmasını istemesem kapımın önündeki ağaçları neden dikeyim?"

"Mahkemenin bu cezayı iptal edeceğini düşünüyorum"

Verilen para cezasını ödemeyeceğini ve mahkemeye başvurarak itirazda bulunacağını kaydeden Karakeçili, Bu cezayı mahkemeye vereceğim. Bizim oralarda bu haraçtır. Kırşehir’e bir hizmet verdim, bir marka getirmişim bu herhalde bize 'hayırlı olsun' hediyesi. Ben burada vergimi de tam ödüyorum. Bizi tanıyanlar bilir. Bu ceza haksızlıktır. Ben adalete inanan insanım. Adalet varsa mahkemenin bu cezayı iptal edeceğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu