Adana’da deprem: AFAD açıkladı

AFAD'dan tarafından açıklanan verilere göre, Adana'da saat 15.46 sıralarında 4,9 şiddetinde deprem meydana geldi.

YAŞAM 21.05.2023, 16:50 22.05.2023, 16:47 Merve Yüksel
Adana’da deprem: AFAD açıkladı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının resmi internet sitesinde paylaşılan verilere göre, merkez üssü Adana'nın ilçesi Saimbeyli olan 4,9 şiddetinde deprem gerçekleşti. Sarsıntının 6,67 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi.

Deprem sebebiyle vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulunan Adana Valisi Süleyman Elban şu ifadelerde bulundu: "Şu ana kadar aktarılan herhangi bir olumsuzluk bulunmuyor, taramalarımız devam ediyor." dedi.

Deprem sırasında ne yapılmalı?

Öte yandan AFAD, yurt genelinde depremleri son dakika olarak paylaşmaya devam ediyor. Bu kapsamda AFAD, devamlı olarak vatandaşlara bilgilendirmelerde bulunuyor. Peki, deprem anında neler yapılmalı?

Panik yapmamak birinci öncelik olmalıdır. Sabitlenmemiş eşyalardan uzak durulması gerekmektedir. Eğer sabitlemesi yapılmış masa yanına veya koltuk gibi hacimli eşyaların yanına çömelmek ve hayat üçgeni oluşturulmalıdır. Başınızı korumak üzere iki elinizi kafanıza koymalı ya da bir koruyucu kullanmalısınız. Sarsıntı tamamen bitene kadar bekleyin. Pencere, cam gibi dışarıyı gören kapı ve duvarlardan, aydınlatma tesisatı veya armatürü gibi üstünüze devrilecek her çeşitte eşyadan uzak durulması gerekmektedir.

Yorumlar (0)