Acil yolunda hız yapan doktora kesilen ceza mahkemeden döndü

Antalya'da mahkeme, acil servisteki çocuğa müdahale etmek amacıyla aracıyla giderken hız cezası alan bir doktorun cezasını iptal etti.

YAŞAM 25.09.2021, 14:14 26.09.2021, 11:53
Acil yolunda hız yapan doktora kesilen ceza mahkemeden döndü

Kendisi gibi doktor olan eşini Antalya'da, acil servisteki çocuğa müdahale etmek amacıyla yetiştirmeye çalışan doktora yazılan 598 TL’lik hız cezası mahkeme kararıyla iptal edildi.

Doktoru hastaneye yetiştirirken aldığı hız cezası iptal edildi

Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Bölümünde görev alan uzman doktor İ.Ç, kendisi gibi doktor olan eşi Ebru Ç'ye acilden gelen çağrı üzerine Korkuteli ilçesinden aracıyla yola çıktı. Diyabetik tanılı Hüseyin Efe E. isimli hastaya müdahale etmek amacıyla otomobiliyle hız yapan doktor, yolda radara yakalandı. Antalya istikametinde Doktor İ.Ç'ye hız sınırını aşması sebebiyle 598 TL trafik cezası kesildi.“Hız kasıtlı yapılmadı”

Para cezasını ödeyen doktor, idari yaptırımın kaldırılması talebiyle Antalya 2. Sulh Ceza Hakimliğine başvurdu. İ.Ç'nin dilekçesinde, bu hızın kasıtlı olarak yapılmadığı, hasta bir çocuğun tedavisine yetişmek için hız sınırı ihlalinin mesleki zorunluluktan kaynaklandığı aktarıldı.

İ.Ç, doktor eşi Ebru Ç'nin çocuğa müdahale ettiği anların yer aldığı güvenlik kamerası görüntüleri ve tedavinin gerçekleştiğine yönelik belgeleri mahkemeye ileterek cezanın iptalini istedi.

Söz konusu itirazı değerlendiren Antalya 2. Sulh Ceza Hakimliği, İ.Ç'nin, doktor eşini hastaneden gelen çağrı sebebiyle hastaneye yetiştirmek için hız sınırını aştığı ve mücbir bir nedeni olduğu gerekçesiyle idari yaptırımın kaldırılması kararını aldı.

“Öncelik yaşam hakkının”

Doktor çiftin avukatlığını yapan Mustafa Alper Oral, müvekkili İ.Ç. ve eşi Ebru Ç'nin hastaneye yetişmek amacıyla hız yapmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Mahkemenin yaşam hakkını öncelikli gördüğüne vurgu yapan Avukat Oral, bu sebeple cezanın iptal edildiğini aktardı.

Doktor çiftin, acil çağrı hassasiyeti sebebiyle çocuklarını bile bir yakınlarına bırakarak hareket ettiğini dile getiren Oral, "İtiraz dilekçesinde çocuğa, saat kaçta müdahale edildiğine yönelik raporların hepsini mahkemeye ilettik. Cezanın maddi bir boyutu yoktu ama örnek teşkil etmesi bakımından, manevi anlamda önemli bir karardı." sözlerini kullandı.

Doktorların özveriyle çalıştığını belirten Oral, "Güç şartlarda yoğun bir şekilde çalışan, tatil yapmak ya da izin almak gibi haklarını dahi dikkatle kullanan söz konusu doktorlarımız zorunluluk sebebiyle, küçük bir çocuğun hayatını kurtarmak için hız yapmışlardı. Bu karar, pandemi sürecinde bizler için canlarını feda eden, mesai saati gibi şeyleri gözetmeksizin çalışan doktorlar için mutluluk vericidir" açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)