9 kişinin öldüğü tren kazasında istenen ceza belli oldu

Ankara'da 13 Aralık 2018 tarihinde 9 kişinin ölümüne neden olan hızlı tren kazasına ilişkin soruşturma tamamlandı. İddianamede, aralarında tutuklu olan tren teşkil memuru Osman Yıldırım, hareket memuru Sinan Yavuz ve trafik kontrolörü Emin Ercan Erbey'in de yer aldığı 10 sanık hakkında 15 yıla kadar hapis istendi.

YAŞAM 30.10.2019, 16:01 30.10.2019, 16:15
9 kişinin öldüğü tren kazasında istenen ceza belli oldu

13 Aralık 2018 tarihinde Ankara-Konya seferini yapan yüksek hızlı tren ile raylarda kontrol için bulunun kılavuz trenin çarpışması sonucu yaşanan kazada 3'ü makinist 9 kişi hayatını kaybetti. Kazaya ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı.

İddianamede hareket memuru Sinan Yavuz, tren teşkil memuru Osman Yıldırım, YHT Ankara Gar Müdür Yardımcısı Kadir Oğuz, trafik kontrolörü Emin Ercan Erbey, YHT Trafik Servis Müdürü Ünal Sayıner, Trafik Servis Müdür Yardımcısı Vekili Ergün Tuna, YHT Ankara Müdürü Duran Yaman, Şube Müdürü Recep Kutlay, TCDD Trafik ve İstasyon Yönetimi Daire Başkanı Mükerrem Aydoğdu, TCDD Emniyet ve Kalite Yönetimi Daire Başkanı Erol Tuna Aşkın'ın, "birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 15 yıla kadar hapisleri istendi.

Söz konusu iddianamede, bilirkişi raporunda kusurlu bulunan dönemin TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve şu anda TCDD Genel Müdürü olan dönemin Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uygun şüpheli olarak bulunmadı. 

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu