"7 bin liralık telefonu ver, kendine tuşlu al"

Kocaeli’de kendisini "evliya" olarak tanıtıp "mürit" toplayan ve geçen hafta gerçekleştirilen operasyonda tutuklanan "Rafet Efendi" lakaplı Şaban Özdil hakkında yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Mağdurlardan biri Özdil'in "Mümin lükse kaçmaz." diyerek 7 bin liralık telefonunu istediğini, karşılığında da 200 lira göndererek "Kendine tuşlu telefon al." dediğini belirtti. 

YAŞAM 23.10.2019, 09:57
"7 bin liralık telefonu ver, kendine tuşlu al"

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geçen hafta yapılan operasyon sonucunda kendisini "Hızır Aleyhisselam" olarak da tanıttığı ileri sürülen Şaban Özdil ve 8 kişi, "suç işlemek için örgüt kurmak" ve "nitelikli dolandırıcılık" suçlarından tutuklanmıştı. 

"2-3 ay geçmesine rağmen telefonum gelmedi"

Kendisini "Müslüman" değil "mümin" olarak nitelendiren ve namaz ile hac ibadetlerini kabul etmediği ifade edilen Özdil’in faaliyetleri hakkında konuşan eski mürit S.Y. şunları söyledi:

“Rafet Efendi denilen kişi sürekli ayetlerle konuşur, sohbete katılanların dini duygularına dokunur, onları sürekli bir şeylerle imtihan ettiğini söylerdi. Teyzem bana Rafet Hoca’nın dediklerine ‘tamam’ dememi, söylediklerini yapmam halinde imtihanlardan geçeceğimi söyledi. Birkaç gün sonra Rafet beni telefonla aradı. Bana ‘Hissettiğime göre sen yüksek şeyler kullanıyormuşsun, mümin lükse kaçmaz, kocadan yüksek kullanmaz’ dedi. Ben de ‘Haklısınız’ dedim. Telefonumun fiyatını sordu. Ben de (Iphone 7 Plus) taksitle 7 bin liraya aldığımı söyledim. Bana ‘Zaten biliyordum, hissetmiştim, gönder’ dedi. Ben de telefonumu Rafet’e gönderdim. Aradan 2-3 ay geçmesine rağmen telefonum gelmedi. Teyzeme telefonumun gelmediğini söyledim. O da ‘Telefon gelecek, sabırlı ol, sen böyle mi imtihandan geçiyorsun?’ diye bana kızdı.

"Kendime tuşlu telefon aldım"

S.Y. sözlerine şöyle devam etti:

"Sonrasında Rafet telefonda bana ‘Mümin lükse kaçmaz, sana bir miktar para gönderiyorum, kendine tuşlu telefon al, bu telefonu da etrafındakilere göster’ dedi. Hatırladığım kadarıyla postane hesabıma 200 lira gönderdi. Parayı çektim. Kendime tuşlu telefon aldım. Sonra ailem durumun farkına vardı ve telefonumu sordular. Artık Rafet’e telefonda kızmaya başladım. Ailemin durumdan haberdar olması halinde işlerin kötüye gideceğini söyledim. Rafet ilk başta telefonu göndermeye yanaşmadı. Ancak sonrasında telefonu teyzem vasıtasıyla bana gönderdi. Bu olaylardan 2 ay kadar sonra kafamda soru işaretleri olmaya başladı. Uzak durmaya başladım, bir daha irtibata geçmedim.”

Yorumlar (0)