61 yıldır ormanlar bu kuleden denetleniyor

Ankara’daki Yangın Gözetleme Kulesi’nden 4 şehrin ormanları 7/24 kameralar ve orman personeli tarafından gözetleniyor.

YAŞAM 09.08.2021, 15:55 10.08.2021, 15:40 Ömer Aksan
61 yıldır ormanlar bu kuleden denetleniyor

Başkent Ankara’da, 61 sene önce Işık Dağı zirvesine kurulan yangın Gözetleme Kulesi'nde 4 il ve 11 İşletme Müdürlüğü arasında bağlantı kuruluyor. 

7 gün 24 saat gözetleniyor

Saat başı gerçekleştirilen telsiz bağlantılarıyla ormanlardaki son duruma ilişkin bilgi paylaşımı gerçekleştirilirken, kuleye inşa edilen kamera sistemi aracılığıyla 7 gün 24 saat gözetlenen Kızılcahamam ormanlarının görüntüleri, eş zamanlı bir şekilde yangın Yönetim Merkezi'ne aktarılıyor.

Ankara Kızılcahamam’daki Işıkdağı Yangın Gözetleme kulesinin geçmişi, 1960'lı yıllara kadar gidiyor. Geçtiğimiz dönemdeki düzenlemelerde tekrar  inşa edilen yangın kulesi, 4 şehrin ormanlarının denetlenmesine imkan tanıyor. 2020 rakım yükseklikteki kulede, dönüşümlü olarak 2 kişi çalışıyor. Son günlerde  yaşanan orman yangınlarının ardından alınan önlemler de yangın kulesinden takip edilebiliyor. Piknikçilerin girişine kapatılan bölgelerde belirlenen hareketlilik derhal ekiplere aktarılıyor, meydana gelebilecek  olumsuzlukların da önüne geçiliyor.

Işık Dağı zirvesinde bulunan kulede Kırşehir, Kırıkkale, Çankırı, ve ankara’da ormanları yangınlara karşı denetleme görevi takip ediliyor.

Kuleler 4 şehre hizmet veriyor

Gözetleme kulesinin Ankara ve yakın illere hizmet verdiğini belirten GÜVEM Orman İşletme Şefi Engin Altınkaya, şunları aktardı:

“2 tane yangın gözetleme işçimiz dönüşümlü bir şekilde görev alıyor. Bu personeller, yangın döneminin başlangıcı olan Baharın son dönemlerin kuleye çıkarlar, ardından sonbaharın son dönemine kadar yangın gözetleme kulesinde çalışıyorlar. Kulemiz Ankara ve çevre şehirlerden Çankırı, Kırşehir ve Kırıkkale merkez olmak üzere bu şehirlerin ormanların kontrolünü ve gözetimini sağlamak amacıyla görev yapıyor. Yangın gözetlemenin haricinde bölgede yaşanacak orman dışı faaliyetleri de gözlemlemekte. Ateş yakılması, piknik, kesim, kaçakçılık gibi olumsuz olayları da gözlemlemekte” 

Ormanlara girişlerin belirli bir süre yasaklandığını anımsatan Altınkaya, “Ankara Valiliğinin emriyle 15 Eylül tarihine kadar Ankara'daki ormanlık bölgelerde dinlenmek ve piknik için giriş yapmak da dahil olmak üzere girişler yasaklandı. Ormanlık alanlara bir giriş durumu olup olmadığı da buralarda kontrol edilmekte. Giriş olduğu durumda ise gerekli birimlere haber verilerek bunlar önlenmekte” açıklamasını yaptı.

Ormanlar kamera ile 7/24 gözetleniyor

Ormanları gözetleme faaliyetlerinde teknolojinin de ciddi bir yeri olduğunu ve kamerayla ormanların gözetlendiğine vurgu yapan Altınkaya, “Kulemizde Ankara Yangın Harekat Merkezi'nden kontrol edilen bir kamera bulunuyor. Bu kamera, 7/24 çalışma durumunda olup muhtemel yangınlar insansız bir şekilde gözetlenmektedir. Duman ya da yangın tespit edildiğinde ilk başta hangi bölgede olduğu belirleniyor. Hangi bölge ise gerekli birimler telsiz aracılığıyla uyarılıyor. Orman araçları, helikopterler, ilk müdahale araçlarımız, yangının büyüklüğüne göre gerekli birimlerden araç ve söndürme unsurları buralara takviye ediliyor” şeklinde konuştu.

Dönem dönem bölgede yangınların yaşanabildiğini aktaran Altınkaya, “Hava şartları yüzünden yıldırım düşmesi yaşanabiliyor. Piknikçilerin fark edemediği, unutulabilen ateşler çıkabiliyor. Bunları engellemek üzere devamlı devriye ve gözetleme çalışmalarımız sürmekte. Söz konusu yangınlara müdahale etmekteyiz” açıklamasını yaptı.

“Gerekli tedbirleri ve önlemleri alıyoruz”

“Orman Genel Müdürlüğü'nün mesai saati yoktur” diyen Altınkaya, “7/24 esasına göre görev yapıyoruz. Gecenin saat 3-4'ünde yangın çıkabiliyor,, kaçak faaliyet de yaşanabiliyor. Usulsüz davranışlar da yaşanabiliyor. Saat gözetmeden 7/24 esasında işçiler, Orman İşletme Şefleri, İşletme Müdürlerimiz ve tüm kademedeki yetkililer çalışıp gerekli önlemleri almaktayız” ifadelerini kullandı.

“Kutsal bir görev yapıyoruz”

Görevlerinin bir nevi vatan görevi olarak nitelendirilebileceğine vurgu yapan Altınkaya, “Orman teşkilatı olarak biz, kutsal bir görev yaptığımıza inanıyoruz. Tüm unsurlarda olduğu gibi ormanlar da canlı bir varlık. Bunların yenilenebilir, sürdürülebilir olması ve ileriye dönük devamlılığının yakalanması bakımından bunu biz, meslek bilinciyle kutsal bir aidiyete göre yapıyoruz. Bir bedel karşılığı olarak değil bunu bir vatan hizmeti şeklinde yapmaktayız.” sözlerini kullandı.

Yorumlar (0)