30 kente kritik uyarı: Sarı ve turuncu alarm verildi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son hava tahminlerinde 15 kentte sarı, 15 kentte ise turuncu kodlu uyarı yapıldı. AFAD’dan yapılan uyarıda ise 30 kenti bekleyen sağanak yağışlara dikkat çekildi.

YAŞAM 09.07.2023, 09:43 Şeyda Gül
30 kente kritik uyarı: Sarı ve turuncu alarm verildi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada bugün için Doğu Marmara ve Karadeniz bölgesinde beklenen yağışlara dikkat çekildi. Vatandaşlar sel, su baskını, yerel dolu yağışı, yıldırım, kısa süreli fırtına ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı uyarıldı. Buna göre olumsuzluk yaşayabileceği düşünülen sağanak ve gök gürültülü sağanak beklenen iller şu şekilde;

Amasya, Artvin, Ardahan, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bursa, Bolu, Çorum, Düzce, Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Giresun, İstanbul, Karabük, Kars, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sivas, Sinop, Yalova, Yozgat, Tokat, Trabzon ve Zonguldak.

AFAD’dan turuncu ve sarı kodlu uyarı

AFAD’ın internet sitesinden yapılan açıklamada, turuncu kodla yağış uyarısı verilen illerdeki valilikler ve muhtarların bilgilendirildiği belirtilerek, “Bartın, Düzce, Kastamonu ve Zonguldak illerimize tedbir amaçlı ilave personel ve ekipman sevk edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Zonguldak, Düzce ve Bartın’da yerel olarak şiddetli ve aşırı yağış beklendiği belirtilen açıklamada, Bolu, Karabük ve Kastamonu illerinin çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli yağış beklendiği tahmin edildiği vurgulandı. Kastamonu’nun kuzey ilçelerinde yerel olarak şiddetli ve aşırı Sinop, Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon’da çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olacağının öngörüldüğü açıklandı.

Açıklamada Trabzon’un doğusu, Rize il geneli ile Artvin’in kıyı ve kuzey kesimlerinde şiddetli ve yer yer aşırı yağış bekledikleri aktarılan açıklamada, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan, Erzurum, Kars ve Ardahan’da yerel kuvvetli, Çorum, Amasya ve Tokat çevreleri ile Yozgat’ın ve Sivas’ın kuzeyinde yerel kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiği kaydedildi.

İstanbul’a da uyarı geldi

İstanbul’unda aralarında bulunduğu Bursa, Bilecik ve Yalova için ise “sarı” kodla yağış uyarısı yapıldı. Vatandaşların sel, heyelan, su baskını, yıldırım ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

Yorumlar (0)