2023'te Türkiye'ye gelen Rus turist sayısı açıklandı

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), yılın ilk 6 ayında Türkiye'yi ziyaret eden Rus turist sayısını paylaştı. Rusların gözdesi yine Antalya oldu. Rus turistler için Antalya'daki konaklama ücretleri açıklandı. 2023'ün ilk yarısında Rusya'dan İstanbul'a gelen turist sayısı da paylaşıldı.

YAŞAM 01.08.2023, 13:56 Hakan Öksüz
2023'te Türkiye'ye gelen Rus turist sayısı açıklandı

Türkiye'nin tatil beldeleri, sıcak denizleri ve birbirinden enfes yemekleriyle Rus turistlerin ilgisini çekiyor. 2022'de olduğu gibi bu yıl da Türkiye, yabancı turistlerin gözde tatil mekanlarından oldu. Türk lirasının döviz karşısında değer kaybetmesi, ucuz tatil yapmak isteyen yabancıların Türkiye'yi tercih etmesini kolaylaştırdı.

Bu yılın ilk 6 ayında Türkiye'ye 2,6 milyon Rus turist geldi

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) tarafından aktarılan bilgilere göre Rus turistlerin Türkiye ilgisi devam ediyor. Rus turistler, Türkiye'nin temiz ve sıcak deniziyle ünlü tatil bölgelerine akın etti. Edinilen bilgilere göre 2023'ün ilk 6 ayında Türkiye'yi ziyaret eden Rus turist sayısı 2,6 milyon oldu.

Rusların gözdesi: Antalya

Söz konusu ziyaretlerin önemli bir kısmının "transit yolcu" olduğu belirtildi. ATOR tarafından aktarılan verilere göre 1.309.267 Rus vatandaşı ağırlayan Antalya, en çok tercih edilen il oldu. Rus turistler, Antalya'dan sonra en çok Muğla'yı (124.338) ve İzmir'i (20.837) ziyaret etti.

Rusya'dan İstanbul'a gelen turist sayısı

Bu yılın ilk yarısında Rusya'da İstanbul'a gelen kişi sayısı 1.007.837 olarak kayıtlara geçti. Böylece Rusya'dan İstanbul'a gelen turist sayısı 2019'a kıyasla üçe, geçen yıla kıyasla ise ikiye katlandı. 

Rus turistler için Antalya'daki konaklama ücretleri

Rus turistlerin bir haftada Antalya tatilinde yaptıkları harcamanın 200 bin ruble (59 bin lira) civarında olduğu kaydedildi. Başkent Moskova ile Antalya arasındaki gidiş-dönüş uçak bileti fiyatlarının 256 dolardan başladığı vurgulandı. 

Antalya'daki 4 yıldızlı otellerde 1 hafta kalan 2 kişinin ortalam 100 bin ruble harcadığı kaydedildi. Her şey dahil otellerde konaklama isteyenlerin ise 150 bin rubleyi (45 bin lira) gözden çıkarması gerektiği belirtildi.

Yorumlar (0)