18 yaşında pilot olan Nisa'nın hedefi öğretmen pilotluk!

Üniversite öğrencisi Nisa Naz Uzunoğlu (18), geçen yıl başladığı havacılık eğitimi sonrası 2 ay önce lisansına kavuştu. Öğretmen pilot olmayı hedeflediğini kaydeden Uzunoğlu, pilotluk sürecinden bahsetti.

YAŞAM 14.09.2023, 14:52 Hakan Öksüz
18 yaşında pilot olan Nisa'nın hedefi öğretmen pilotluk!

Bursa Uludağ Üniversitesi İşletme Bölümü'nde 1. sınıfta okuyan Nisa Naz Uzunoğlu (18), çocukluk hayali olan pilotluğun peşini bırakmadı. 2022'de Bursa'da yer alan Uludağ Havacılıkta eğitimine başlayan Nisa Naz Uzunoğlu, 2 ay önce lisansına kavuştu.

Öğretmen pilot olmayı hedefliyor

Uzunoğlu'nun tek motorlu hava aracıyla aldığı uçuş eğitimi 25 saatte tamamlandı. 45 saatlik teorik eğitimden sonra lisans alarak Türkiye'nin en genç kadın pilotları arasına giren Uzunoğlu, hedef artırdı. Şimdi de öğretmen pilot olmak isteyen 18 yaşındaki Nisa Naz Uzunoğlu, Yunuseli Havaalanı'nda eğitim alıyor.

"Tatilde gördüğüm kadın pilot, tutkumu başlattı"

Çocukken tatilde gördüğü bir kadın pilot nedeniyle pilotluk tutkusunun başladığından söz eden Nisa Naz Uzunoğlu, "Yıllarca araştırmalar yaptım ve nihayetinde önceki yıl Bursa'daki Uludağ Havacılık ile temasa geçtim. Uçarken çok daha mutluyum. Pilotluk, öz disiplinimi düzenlememi sağladı ve hayata bakışımı değiştirdi." dedi.

"Ülkenin en genç kadın pilotuymuşum, sonradan öğrendim"

Pilotluk eğitimine devam ederken bir yandan da üniversite sınavına hazırlandığını kaydeden Uzunoğlu, "Bundan dolayı eğitim biraz uzadı. 8-9 ay eğitime devam ettim. Bir yandan da derslere gidiyordum. Tecrübe uçuşlarına devam ediyorum. Ülkemizde sivil birisi olarak uçabilmenin gerçekleştirilebileceğini insanlara göstererek örnek olmak istiyorum. Az sayıdaki kadın eğitmen pilotlardan biri olmayı hedefliyorum. Türkiye'nin en genç kadın pilotuymuşum, sonradan öğrendim." ifadelerini kullandı.

Pilot Onur Umur Yürekli: "Eğitim almak için 17 yaşına girmek yeterli"

Pilot Onur Umur Yürekli, 18 yaşındaki Nisa Naz Uzunoğlu'nun eğitiminden bahsetti. En iyi öğrencilerinden biri olan Nisa'nın harika bir disipline sahip olduğunu vurgulayan Yürekli, "İlerde daha başarılı olacaktır. Çalışmaları sürüyor. Nisa'yı öğretmen pilot olarak görmek istiyoruz. Türk havacılığına çok iyi bir kadın pilot kazandıracağımızı düşünüyorum. Eğitimlere başlamak için 17 yaşına girmek yeterli." dedi.

Yorumlar (0)