1462 yıllık İstanbul depremi!

Avcılar'da devam eden Bathonea Antik Liman yerleşimi kazıları sırasında 7 Mayıs 558 tarihli İstanbul depreminden kalan izler bulundu.

YAŞAM 30.01.2020, 12:38 30.01.2020, 13:02
1462 yıllık İstanbul depremi!

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kocaeli Üniversitesi işbirliği çerçevesinde yürütülen kazılar bu yıl tekrar başladı. Kazılarda 1462 yıllık İstanbul depreminden izler de bulundu. Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Şengül Aydıngün'ün başkanlığını yürüttüğü kazılar, İstanbul tarihinde bilinmeyen noktaları ortaya çıkarıyor.

Depremin izleri ortaya çıktı
Avcılar'da devam eden Bathonea Antik Liman yerleşmesi kazıları Küçükçekmece Gölü havzasında yer alıyor. Kazı ekibinin başkanlığını yürüten Doç. Dr. Şengül Aydıngün, Barthonea bölgesine tarihin her döneminde yerleşim olduğunu belirtti.

Aydıngün, "Burası çok önemli bir liman yerleşmesi; uluslararası bir aktarma limanı. Yapmış olduğumuz kazılar bize çok farklı bilgiler sağlıyor. Örneğin çok da güncel olan maalesef son günlerde yaşadığımız depremlerin izleri burada da görülüyor. Antik Çağ ve Orta Çağ yazarlarının söz ettiği depremin izlerini burada tespit ediyoruz. Örneğin 6'ncı yüzyılda Bizans İmparatoru Justinianus zamanında yaşanmış çok ciddi bir deprem var. Hatta Ayasofya'nın kubbesinin de yıkıldığı İmparator Justinianus'un döneminde yaşamış Prokopius adlı bir tarihçi bu deprem için, 'Küçükçekmece Gölü çevresinde bütün yapılar temellerine kadar yıkılmıştır' diyor.

Gerçekten yaptığımız kazılarda temellerine kadar yıkılmış 6'ncı yüzyıl yapılarını gördük. Hatta çöken bir kubbenin altında iki kişiyi birbirine sarılmış halde bulduk. Kubbe taşlarının altında ezilerek kalmışlardı ve yanlarında da o dönemin sikkesi vardı. O yüzden bu dönemi rahatlıkla tarihleyebildik." ifadelerini kullandı.

Depremden kalan izler sarnıçta görülüyor
Aydıngün, sözlerine şu şekilde devam etti:  "Bathonea kazıları sadece arkeoloji ve tarihe değil pek çok bulgusuyla pek çok bilim dalına da hizmet ediyor. Bunun dışında 11'inci yüzyılda İstanbul'da yaşanmış bir deprem var. Bu depremin izlerini de de yine kazı ekibimizde bulunan Kocaeli Üniversitesi'nden Prof. Dr. Şerif Barış belirledi. Kazılarda bulduğumuz büyük bir sarnıç yapımız var. Prof. Dr. Şerif Barış, bu sarnıç yapısındaki kırılmalardan yola çıkarak bir deprem ve ardından oluşan heyelandan söz etti. Bathonea kazıları İstanbul tarihine jeolojik bakımdan da yaşanan acı olaylar bakımından da bilgileri aktarıyor bize."


 

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu