14 il için sarı alarm: Kuvvetli sağanak ve rüzgar!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 14 il için sarı kodlu uyarıda bulundu. Kuvvetli yağış ve rüzgar beklenen bölgeler sıralandı. 5 Temmuz 2024 Cuma itibarıyla yurt genelinde beklenen hava durumu ve günün en yüksek sıcaklıkları haberde.

YAŞAM 05.07.2024, 08:19 Hakan Öksüz
14 il için sarı alarm: Kuvvetli sağanak ve rüzgar!

Meteoroloji'den gelen son değerlendirelere göre bugün yurdun pek çok kesiminde yağış var. İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa, Bilecik, Sakarya, Bolu, Düzce, Zonguldak, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çorum ve Amasya için sarı kodlu uyarı verildi.

Yağış beklenen iller

Bugün Çanakkale hariç Marmara, İzmir ile Aydın hariç Ege, İç Anadolu’nun batısı ile kuzeyi, Batı Akdeniz, Doğu Karadeniz'in kıyı kesimleri, Orta ve Batı Karadeniz, Adana, Mersin, Hatay kıyı kesimleri, Kahramanmaraş'ın batısı, Yozgat ve Osmaniye'de yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Kuvvetli yağış uyarısı

Sinop hariç Batı Karadeniz, Marmara'nın doğu kesimleri, Amasya ve Çorum'da ise yağışların yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışların yol açabilecği olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerekiyor.

Rüzgar kuvvetli esecek

Yurdun batı ve iç kesimlerinde rüzgar kuzeyden esecek. Doğu bölgelerde rüzgar, güney ile güneybatıdan ara sıra orta kuvvette esecek.

İç Anadolu’nun doğusu ve Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde rüzgarın kuzeyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığı nasıl olacak? 

Peki hava sıcaklıkları nasıl olacak? Yurdun batısında hava sıcaklıkları 3 ila 5 derece yükselecek. Doğu bölgelerde ise hava 2 ila 5 derece soğuyacak.

Yorumlar (0)