12 saat elektrikler gitti: İyi bir sebebi var!

Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde, bazı mahallelerde 12 saatlik elektrik kesintisine gidildi. Kesintinin sebebi ise sonra anlaşıldı.

YAŞAM 13.08.2019, 21:33 Hülya İlgin
12 saat elektrikler gitti: İyi bir sebebi var!

Balıkesir ilinin Sındırgı ilçesinde, göç yolları üzerinde bulunan yüksek gerilim hatlarına konan çok sayıda leyleğin akıma kapılıp ölmemesi için UEDAŞ tarafından 12 saat boyunca elektrikler kesildi. 

Edinilen bilgilere göre, Avrupa'dan Afrika'ya göç eden binlerce leylek, Pelitören, Karacalar, Derecikören mahallelerindeki elektrik direklerine ve elektrik iletim hatlarına kondu.

Durumu fark eden vatandaşlar, Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ (UEDAŞ) ekiplerine bilgi verdi. Bölgeye gelen UEDAŞ ekipleri, leyleklerin ölmemesi için elektrik akımını durdurdu.

Yaklaşık 12 saat boyunca kesinti yaşayan mahalle sakinleri, leyleklerin göç yollarına devam etmesinin ardından elektriğe kavuştu.

Balıkesir'in Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Anadolu Ajansı muhabirini yaptığı açıklamada, ilçelerindeki 25 leylek yuvasıyla turizm logolarında leyleklere yer verdiklerini hatırlattı.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, yeni belediye binasının projesinde leylek yuvası bulunduğunu ifade ederek şunları söyledi:
"Doğal yaşama saygı Sındırgı'da faaliyet gösteren bütün kurumlarda da var. UEDAŞ yetkilileri doğal yaşama saygısını göstererek bayram demeden sabaha kadar çalışmalarını sürdürdü. Leyleklerin de zarar görmemesini sağlayarak uzun uğraşlar sonucu elektriği verdi."

Yorumlar (0)
hafif kar yağışlı