'1 Eylül' öncesi hummalı çalışma

Av yasağının kaldırılacağı 1 Eylül'e sayılı günler kala ağlarının ve teknelerinin onarımını gerçekleştirerek hazırlıklarına devam eden balıkçılar, yeni sezonda hamsi bolluğu olmasını bekliyor.

YAŞAM 27.08.2023, 18:48 Koray
'1 Eylül' öncesi hummalı çalışma

Denizlerde 15 Nisan tarihinde başlayan av yasağının son bulacağı 1 Eylül'ü adeta iple çeken Poyrazköy Balıkçı Barınağı'ndaki balıkçılar, yaz mevsimi normallerinin üzerinde seyreden havaya karşın onarım ve bakım faaliyetlerini hız kesmeden sürdürüyor.

Balıkçılardan bazıları eskimiş ağları elleriyle bir bir dikerek onarırken, bazıları ise teknelerinin boyalarını imece usulüyle yeniliyor, halat, ışık ve motorların bakımlarını gerçekleştiriyor. "Çinekop, istavrit ve hamsi bolluğu yaşanacak"

Kendisi de bir balıkçı olan Poyrazköy Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Davut Toker, gerçekleştirilen hazırlıklara dair basın mensuplarına, sezon açılmadan evvel hummalı bir çalışmanın içine girdiklerini ifade etti.

Balık ağlarını yeniden dizayn ettiklerini kaydeden Toker, ağların hazırlık sürecinin minimum bir hafta sürdüğünü belirtti.

Toker, sezona yetişebilmek amacıyla teknelerde 25'er kişiden oluşan ekiplerle çalışacaklarını dile getirerek, "Bu ekiplerle biz yeni sezona başlıyoruz. Sezon bitene değin bizimle birlikte çalışıyorlar. Denizin bereketinin ne olacağı belirsiz fakat denizin gerçek profesörü balıkçılardır." şeklinde konuştu.

Davut Toker, kooperatife kayıtlı olan 220 mensubun yanı sıra 10 trol, 17 gırgır ve çok sayıda ufak teknesi olan balıkçı olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz sene palamudun çok olduğunu bildiren Toker, bu yıl çinekop, istavrit ve hamsi bolluğu yaşanacağını, bunlara ek olarak lüferin de sofralardaki yerini alacağını dile getirdi. 

Toker, eylül ve ekimde Poyrazköy civarında balık potansiyelinin bir hayli büyük olduğunu kaydederek, bu senenin bereketinin ne olacağının ise denize çıkmalarının ardından göreceklerini ifade etti. 

Artan masraflara ve yakıt fiyatlarının yüksekliğine işaret eden Toker, kasa balıklarına enflasyona bakılarak taban fiyat verilmesi ve kotaya geçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Toker, hamsinin kilosunun 50 ila 70 TL bandında başlayacağını, ardından balığın bolluğuna göre de fiyatın azalabileceğini sözlerine ilave etti. "Yeni sezona hazırlanıyoruz"

Barınakta yer alan bir teknenin boyasını kazıyan Özcan Bayraktar, bu sıcak günlerde çalışmanın bir hayli yorucu olduğunu fakat ellerinden geldiği kadarınca tekneleri sezona yetiştirmeye çabaladıklarını dile getirdi. 

Bayraktar, "Elimdeki bu alet boyayı kazımak için yardımcı oluyor. Boyayı kazıyoruz ki yeni boya atabilelim. Boyamazsak teknemiz pastan ötürü çürüyor ve bakımsız gözüküyor." şeklinde konuştu."Bu yıl hamsi revaçta"

Mekik iğnesi kullanarak ağ tamiri yapan balıkçı Muammer Bayraktar da 1 Eylül'e hazırlandıklarını kaydederek, şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz seneden iyi görünmüyor fakat kısmet. Av yasağı süresince ağların, teknenin bakımını gerçekleştirdik. Böyle zaman geçiriyoruz. Dört ay boyunca böyle işlerle uğraşıyoruz. Sezonda havanın iyi olduğu her gün devamlı olarak denizdeyiz. Bu yıl hamsi daha revaçta gibi görünüyor. Denize çıktığımız zaman her şey belli olur.""Palamut biraz zayıf gibi görünüyor"

Teknesinde yer alan teknik aletlerin bakımını gerçekleştiren Şaban Bostan ise "Teknemizi boyadık. Bir ay boyunca onunla uğraştık. Ağların bakımını gerçekleştirdik. Yeni sezonu heyecanla bekliyoruz. Hayırlısı olur inşallah. Palamut biraz zayıf gibi görünüyor fakat hamsi olabilir. 1 Eylül'de başlayacağız. Karadeniz'e çıkacağız. Doğma büyüme bu işi yapıyoruz." dedi.

Bostan, en lezzetli balıkların dip balıkları olduğunu kaydederek, yurttaşlara mevsimine göre balık tüketmeleri önerisinde bulundu.

Yorumlar (0)