Yetiştirildiği kentin ismiyle ünlenen lezzet

Tekirdağ’da kentin adıyla meşhur olan Tekirdağ kirazı, yetiştiği topraklardan aldığı aroması, tadı ve görüntüsüyle benzerlerinden ayrılıyor.

TARIM 30.06.2023, 20:29 03.07.2023, 09:08 Koray
Yetiştirildiği kentin ismiyle ünlenen lezzet

Her sene yabancı ve yerli çok sayıda kişinin katılımıyla düzenlenen Kiraz Festivali ile kendinden bahsettiren Tekirdağ kirazında geçtiğimiz sene 3 bin 440 ton rekolteye ulaşıldı. Bu sene ise 2 bin 660 dekar büyüklüğündeki alandan 3 bin 711 ton rekolte elde edilmesi bekleniyor."Tekirdağ'da 923 kiraz üreticisi var"

Tekirdağ Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, basın mensuplarına, kent genelinde 923 kiraz üreticisi olduğunu dile getirdi. 

Tekirdağ kirazının aromasını, tadını ve güzel görünümünü Tekirdağ topraklarından aldığının altını çizen Saygı, kentin tüm meyveleriyle çok kıymetli olduğunu kaydetti.

Tekirdağlı kiraz yetiştiricilerinin yetiştirdikleri ürünü ihraç etmeyi amaçladıklarını ifade eden Saygı, "Bütün kente kendi yerli kirazımızı yediriyoruz. Burada bilindiği üzere her sene festival yapılıyor. Kaliteli bir kirazımız olduğunu söyleyebilirim. Aromasından tutun her şeyde bizim kirazımız kıymetli. Bilindiği üzere kiraz dünyada büyük bir eksik. İhracata değin ilerlememiz gerekiyor. İleriki senelerde bunu daha fazla ekip, ihracat yapabiliriz." şeklinde konuştu.

Saygı, ismine festival yapılan kirazın tescil edilmesinin akabinde değerine değer katacağını söyledi.

'Kiraz Cümbüşü' adıyla kutlanmaya başlanan, ardından 'Tekirdağ Kiraz Festivali' ismini alan etkinliğin bu sene 57'ncisi yapıldı.

Yorumlar (0)