Türkiye'de arıcı sayısı 60 bine ulaştı!

Türkiye’de yaklaşık 60 bin arıcı tam 7 milyon 991 bin arı kovanı ile bal üretimi yapıyor. Arıcılığa yönelik devlet teşvikleri devam ediyor.

TARIM 22.01.2020, 17:52
Türkiye'de arıcı sayısı 60 bine ulaştı!

Türkiye’de 7 milyon 991 bin arı kovanı ile bal üretimi yapılıyor. Arıcılıkla uğraşanların sayısı 60 bine ulaştı. Bu sayının bu yıl artacağı da tahmin ediliyor. Devlet çiftçiyi arıcılığa yönlendirmek için teşvik ve desteklerini sunarken bankalar arıcılık işi yapanların yatırım yapabilmeleri için düşük faizler sunuluyor.

Türkiye’de üretilen bal çeşitlerinin dünyanın en kaliteli ve şifalı balları olduğu vurgulanırken ülkemiz arı kovanı ve bal üretimi açısından dünyada ikinci sırada bulunuyor.

habernediyor arıcılık ile ilgili görsel sonucu

Trabzon Arıcılar Birliği Başkanı Zekeriya Aydın, Karadeniz bölgesinde üretimi yapılan balların, antioksidan özelliğiyle tıbbî ballar olarak algılandığını ifade ederek insan sağlığı açısından faydalarına değindi. Aydın, “Bölgemizde üretilen Kestane, Ormangülü balları tıbbı bal olarak biliniyor. Özellikle kestane balı, soğuk algınlıklarına karşı yüksek antioksidan özelliği bulunduğundan solunum yolu enfeksiyonlarına çok büyük yararı olduğu kanıtlanmıştır” diye konuştu.

"Dünyanın en kaliteli ve şifalı balları Türkiye'de üretiliyor"

Dünya genelinde üretilen en kaliteli ve şifalı balların Türkiye’den çıktığını belirten Aydın, "Geçen sene Kanada'daydım. Burada dünya balları yarıştı. Birinciliği ve ikinciliği Türkiye aldı. Burada en iyi, en kaliteli bal Türkiye'de olduğu tescil edildi. Daha önceden ikincilik de almıştık. Türkiye bu anlamda çok iyi bir yerde" dedi.

Türkiye'de 7 milyon 991 bin arı kovanı var!

habernediyor arıcılık ile ilgili görsel sonucu

Türkiye’de 7 milyon 991 bin arı kovanı olduğunu, bal üretiminin yanında polen, arı sütü, propolis, balmumu ve arı zehri üretimi de yapıldığını söyleyen Aydın şu sözleri kaydetti:

“Arı kovanı ve bal üretimi açısından dünyada ikinci sıradayız. Ülkemizde 7 milyon 991 bin arı kovanı ile yıllık 114 bin 471 ton bal üretimi yapılmakta. Arıcılıkla uğraşanların sayı ise 59 bin civarında. Bugün itibariyle Trabzon'da bin 416 asıl, 518 aday olmak üzere bin 934 üyemiz var. 209 bin 400 adet kayıtlı kovanımız bulunurken ayrıca üye olmayıp, il genelinde arıcılıkla iştigal eden 536 arıcımız, 27 bin 713 adet kovanla arıcılık yapmaktadır. 30 kovan üzeri olan arıcı sayımız bin 416, 30 kovanın altındaki arıcı sayımız ise 518. Ayrıca birliğimize üye olmayan 700 kadar arıcımız bulunuyor. Ayrıca arıcılarımıza hizmet vermek amacıyla birliğimize bağlı bal dolum tesisimiz kuruldu. Arıcılarımız ballarını markalı dolum yaptıracağı zaman bize getiriyor. Biz de bu ballardan numune alarak kavanozlara koyup tahlil için İzmir'e gönderiyoruz. Tahlilleri yapılan ballar daha sonra tesislerimizde dolumu yapılıyor. Üreticimiz dolum yapılan kavanozlara isterse kendi markasını, isterse birliğin markasını yazdırabilir. Birliğimizin ballarını marketlere koyamıyoruz çünkü marketlerde raf parası çok pahalı. Dolayısıyla birlik olarak altından çıkamıyoruz. Arıcılarımız dolum yaptıkları balları kendi imkanlarıyla değişik yerlerde satıyor. Arıcılarımız bal üretiminin yanında Polen, Arı sütü, Propolis, balmumu ve arı zehri üretimi de yapmaktadır.”

Yorumlar (0)
16
hafif yağmur