Trakya’da yağışlar bolluk getirirken doğuda kuraklık yaşanıyor

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde kuraklık, çiftçinin kabusu olmaya devam ederken Trakya’da buğday bolluğu yaşanıyor. 

TARIM 08.07.2021, 12:41 09.07.2021, 09:08
Trakya’da yağışlar bolluk getirirken doğuda kuraklık yaşanıyor

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da çiftçilerin başı kuraklıkla dertte. Yaz mevsiminde yağmur gelmemesi ve şiddetli sıcaklar sebebiyle kuraklık yaşanıyor. Ülkenin bir diğer ucu olan Trakya’da da yağışlar, bolluğu ve bereketi beraberinde getirdi. Trakya’da buğday hasadında son senelerin en yüksek verimi elde ediliyor. Bir senedir verilen emeğin karşılığını alan Trakyalı çiftçiler, bu senenin mahsullerinden oldukça memnun. 

Tekirdağ Süleymanpaşa’da biçerdöverler tarlaya giriş yaptığında dekar başına 700-800 kiloluk ürün elde edildiğini söyleyen Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, çiftçilerin daha önce görülmemiş bir sene yaşadığını belirtiyor: “Kendi adımıza çok güzel bir sene geçiriyoruz. Bu bölgede yağışlar tarım alanlarına zarar vermedi. Buğday hasadı devam ediyor. Ayçiçeği de bu sene oldukça iyi durumda. Bizim en büyük sıkıntımız girdi fiyatı. Bin 600 liraya alınan bir üre, 4 bin 200’lerde. Bu konuda çiftçimizin derdi büyük.” “Sıkıntımız, gübre ve ilaç fiyatları” 

Saygı: “Sıkıntımız, gübre ve ilaç fiyatları. Bunlar gerçekten çok pahalı. Ayrıca köy sularımız da direkt olarak denize akıyor. Acilen bu tarlalara gölet projesini başlatmamış gerekiyor. Üretmeye devam etmek için bunlar şart. Buradan yetkili kişilere sesleniyorum, bir an önce duruma el atmalılar.” 

“2021 senesi çiftçimize hayırlı olacak” 

Saygı: “2021 senesi çiftçimize hayırlı olacak. Verim olarak oldukça iyi bir sene. Rekolte geçen sene daha iyiydi ama o zaman da verim düşüktü. Bizim için önemli olan verim. Ülkemizde pek çok bölgede arpa ve buğday sıkıntısı var. Bir sapta en az 20’ye yakın balya düşüyor bunlar 25’er kiloluk. Bu da verimin işareti.” 

Yorumlar (0)
22
açık