Topraksız üretiliyor: Besin değeri çok yüksek

Besin değerleri, aynı ağırlığa sahip bir bitkiden minimum 40 kat daha çok olan mikro yeşillikler, sürdürülebilir bir üretimle sağlıklı beslenme uygulamalarından şef mutfaklarına değin birçok alanda tabakları süslerken yemeklerin kalitesini de yükseltiyor.

TARIM 11.09.2023, 18:22 13.09.2023, 18:07 topcu
Topraksız üretiliyor: Besin değeri çok yüksek

Peyzaj mimarı Fırat Can Tokuri, yaklaşık olarak 15 sene kendi alanında çalıştıktan sonra permakültür faaliyetlerine merak salarak kentte tarım uygulamalarını araştırdı.

Bir müddet sonra mesleğini bırakan Tokuri, besin değeri, aynı ağırlıktaki başka bir bitkinin onlarca katı daha fazla yoğun aromalı mikro yeşillikler üretebilmek için harekete geçti.

Sağlıklı, ekolojik ve temiz bitkiler üretmeyi amaçlayan Tokuri, İstanbul Kadıköy’deki dairesini yalıtım malzemeleri, soğutucular ve ışıklarla izole edilmiş dikey tarım alanına çevirdi.

Tokuri, yerli kenevir liflerini toprak, bal mumu kaplı kumaşları ise saksı yerine kullanıp ay çekirdeği, brokoli, bezelye, pancar, lahana, turp ile rezene gibi bitki ve sebzelerin mikro yeşillik üretimine geçmesi sebebiyle aldığı müspet tepkilerin akabinde ticarete başladı."10 günde yetişiyor"

Ürettiği mikro yeşillikleri sağlıklı beslenmek isteyenlere ve şeflere ulaştıran, evlerde oldukça basit bir bakımla çimlendirilebilecek kitleri de satan Tokuri, mikro yeşilliklerin yetişmiş bir bitkiyle farklarını ve kullanım alanlarını basın mensuplarına anlattı.

Tokuri, mikro yeşilliklerin kentte tarıma uygun olduğunu belirterek, "Mikro yeşillikler 10 günde yetişiyor. Besin değerleri normal bir boyuttaki bitkiden ortalama 40 kat daha fazla, bazı örneklerde ise bu oran 300 kata çıkabiliyor." dedi.

Sağlıklı, besleyici ve ilgi çekici ürünler olarak nitelendirdiği mikro yeşilliklerin aromalarının kuvvetli ve yoğun olduğunu kaydeden Tokuri, ülkemizde ilk defa tamamen ekolojik, yerli ve kompostlanabilir tohumlar kullanarak mikro yeşillik kitleri tasarladığını ve ürettiğini dile getirdi.

Tarımda yoğun ilaç kullanımı sebebiyle toprağın kirlenmeye başladığına, salma sulama problemlerinin devam ettiğine işaret eden Tokuri, "Dairemde topraksız tarım yaparak yüzde 90 oranında daha az su kullanıyoruz çünkü aynı su topraksız tarım uygulamalarında sirküle oluyor. Filizleri de aynı biçimde su tutucu lifler sayesinde az miktarda sulamayla bir hafta içinde yetiştirebiliyoruz. Bir yararı da ilaç kullanmamıza gerek olmaması. Burada hiçbir tarım zararlısı yok. İzole bir ortam olduğundan dolayı malzemeleri steril bir şekilde tutabiliyoruz. Böylelikle ilaca gerek duyulmuyor. Kentte tarım yapmamıza imkan sağlıyor. Dikey tarım olduğundan dolayı küçük bir alanda çok fazla üretim gerçekleştirebiliyoruz." şeklinde konuştu."Özellikle çocuklu ailelere öneriyorum"

Üretim alanında teknik değerleri ayarlanabilen LED ışıkları güneş ışığı yerine kullandıklarını vurgulayan Tokuri, bu şekilde kış mevsiminde bitkilere günde 16 saat boyunca güneş ışığı verebildiklerini, bu sebeple kışın da yazın yetişen bir bitkiyi üretebildiklerini belirtti.

Tokuri, mikro yeşilliklerin ek gıda gibi düşünülmesi gerektiğini, normal diyetlere ilave edilip öğünlerin çok daha kaliteli hale getirilebildiğini belirterek, "Salatalarımızın üzerine ilave ettiğimiz vakit hem aroma ve estetik hem de besin değeri olarak öğünümüzü yükseltiyoruz. Bazı hastalıklara karşı çok özel filizler var. Mesela brokoli filizi. İhtiva ettiği sülforafan maddesi sebebiyle çok popüler. Sülforafan normal brokolide var. Kanser hastaları onu da tüketebilir. Sülforafanın kanser hastalığına karşı etkinliği makalelerle kanıtlanmış." ifadelerine yer verdi.

Müşterilerinin genelde sporcular, diyet uygulayanlar, sağlıklı beslenenler ve şefler olduğunu vurgulayan Tokuri, şu ifadeleri paylaştı:

"Aslında birçoğumuz görmüşüzdür fakat tanımadığımız için belki fark edememişizdir. Tabakların üzerine ufak yapraklar olur. Onlar aslına bakarsanız mikro yeşillikler. Özellikle de ay çekirdeği gibi protein değeri çok yüksek olan filizler mevcut. Bitkisel bir şekilde beslenen sporcular kullanabiliyor. Besin değerleri doğrultusunda içlerinden seçiyorlar. Sindirim sistemi hastalıklarında lif oranı yüksek filizler kullanılıyor. Az da olsa ilgisini çeken insanlar varsa muhakkak denesinler."

Tokuri, çocuklu ailelere bitki yetiştirmeyi önererek, gıdanın nereden geldiğini görmek ve tohumu tanımanın, emek harcanan besinleri yemenin çok önemli olduğunu, brokoli sevmeyip de bunun filizini seven çocuklar gördüğünü sözlerine ilave etti.

Yorumlar (0)