Tayland’dan getirdi, herkesin ilgisini çekti

Adana'da bir doktorun hobi olarak evinin bahçesinde yetiştirdiği fil sarımsağı, görenleri şaşkına çeviriyor.

TARIM 06.06.2024, 18:11 08.06.2024, 08:52 Melina Ay
Tayland’dan getirdi, herkesin ilgisini çekti

Fil sarımsağı, normal sarımsaktan çok daha büyük dişlere sahip olmasıyla bilinir. Bir diş fil sarımsağı, genellikle birkaç normal sarımsak dişine eşittir. Kabukları daha kalındır ve soyması kolaydır. Normal sarımsaktan daha hafif bir tat ve kokuya sahiptir. Bu nedenle, daha az keskin ve daha tatlı bir aromaya sahiptir. Bu bitki, özellikle ılıman iklimlerde ve iyi drene edilmiş topraklarda iyi yetişir. Su isteği azdır ve genellikle organik olarak yetiştirilebilir, çünkü mantar hastalığına karşı dayanıklıdır ve tarım ilacına ihtiyaç duymaz. Fil sarımsağı, C vitamini, kalsiyum ve demir gibi besinler açısından zengindir. Ayrıca antioksidan özelliklere sahiptir.

Adana'da aile hekimi Dr. Ali Tuna (58), 2018 yılında arkadaşı öğretmen İdris Temiz'den (33) Tayland'dan getirdiği bir diş fil sarımsağını (Elephant Garlic) ekmesi için aldı. Merkez Çukurova ilçesindeki evinin bahçesine bu sarımsağı diken Dr. Tuna, normal sarımsaklara göre 3-4 kat daha büyük bir fil sarımsağı elde etti. Bunun üzerine, elde ettiği fil sarımsağını tekrar eken Dr. Tuna, sarımsağı çoğaltarak yetiştirmeyi sürdürdü.

Görenlerin dikkatini çekiyor

Sarımsağın olağanüstü büyüklüğü, görenlerin dikkatini çekiyor. 6 yıldır fil sarımsağını eken Tuna, bu süreçte yüzlerce tohum elde etti. Bu yıl ise 1 dönümlük bir tarla kiralayarak ekim yaptı ve yüzlerce kilogram fil sarımsağı hasat etti. Tuna, bu yıl da aynı sarımsakları ekerek tohumlarını daha da çoğaltmayı planlıyor.

“Türk tarımına kazandırmak istiyorum”

Fil sarımsağının Çukurova iklimine mükemmel uyum sağladığını dile getiren Tuna, su istemeyen bu sarımsak türünün Türk tarımına kazandırılmasını arzuluyor. Tuna, “Küçüklüğümden beri tarıma büyük ilgi duyuyorum. Araştırma ve geliştirme çalışmalarını seviyorum. 2018'de Tayland'dan gelen bir arkadaşım bana bu fil sarımsağını hediye etti. Ben de bu sarımsağı çoğaltmaya başladım ve çok büyüdüğünü fark ettim. Bu sarımsağı Türk tarımına kazandırmak istedim. Tek bir diş olarak aldığım bu sarımsağı bu hale getirdim. Bu yıl bir dönümlük tarla kiralayarak ekim yaptım. Artık elimdeki tohum miktarı bir tarlayı rahatlıkla ekebilecek düzeye geldi” ifadelerine yer verdi.

Bu ürün çok tutar

Ali Tuna, fil sarımsağını Türk tarımına kazandırmak için yetkililere ulaşmayı planlıyor. Bu sarımsağın büyük boyutları nedeniyle sanayide kullanımının daha uygun olacağını belirten Tuna, kabuğunun kolayca soyulabildiğini, mantar hastalığına yakalanmadığını ve yetiştirilirken hiç tarım ilacı kullanılmadığını vurguladı. Sarımsağın organik bir ürün olduğunu ve Adana'nın toprağını çok sevdiğini ekleyen Tuna, Adana iklimine yakın illerde bu ürünün çok iyi tutacağına inandığını ifade etti. Tuna, ayrıca Kastamonu Taşköprü sarımsağıyla karşılaştırma yaparak, yerli sarımsağın keskinliğinin daha iyi olduğunu dile getirdi.

Yorumlar (0)