Tarımda "mücbir sebep" düzenlemesi

Yeni tip koronavirüs düzenlemeye zorladı. İyi ve organik tarım uygulamalarına "mücbir sebep" düzenlemesi yapılacak.

TARIM 28.04.2020, 08:40
Tarımda "mücbir sebep" düzenlemesi

Tarım ve Orman Bakanlığı, iyi ve organik tarım faaliyetlerinin kontrollerinde mücbir sebeplerin ortaya çıkması hâlinde, yıllık kontrol sıklığı, haberli ve habersiz kontrol sayısıyla sertifikaların geçerlilik sürelerine ilişkin düzenleme yapabilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığının "İyi Tarım Uygulamaları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"i ile "Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"i Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yayımlanan yeni yönetmeliklere göre, iyi tarım ve organik tarım faaliyetlerinde, deprem, sel, yangın ve salgın hastalık gibi (mücbir sebepler) kontrol işlemlerinin yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmesini engelleyecek nitelikte mücbir sebeplerin ortaya çıkması durumunda, Tarım ve Orman Bakanlığı, yıllık kontrol sıklığı, haberli ve habersiz kontrol sayısıyla sertifikaların geçerlilik sürelerine ilişkin düzenlemeye gidebilecek.

Özellikle Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgını dolayısıyla "mücbir sebep" kararları ve çeşitli tedbirler tarım sektöründe de uygulanmıştı.

Yorumlar (0)
10
açık