'Süper meyve' ekili alan genişliyor

Trakya'da 'süper meyve' üretim alanı üç senede 400 dekardan 2 bin dekara çıktı.

TARIM 07.11.2023, 01:12 07.11.2023, 18:09 topcu
'Süper meyve' ekili alan genişliyor

Trakya'da, antioksidan özelliği ve yüksek besin değeri sebebiyle 'süper meyve' olarak da bilinen aronyanın üretim alanı her sene genişliyor.

Bölgede katma değeri yüksek olan alternatif tarım ürünlerinin yaygınlaştırılması ve kıraç arazilerin değerlendirilmesi maksadıyla tarım ve orman müdürlükleri, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü, ziraat odaları ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından öncü faaliyet ve projeler yapılıyor.

Bu faaliyetler çerçevesinde birim alandan yüksek getirisi ve sağlık bakımından yararları dolayısıyla 'süper meyve'nin Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne'de ekim alanları genişliyor.

Edirne'de 'süper meyve' ekim alanları son üç senede 10 dekardan 220 dekara, Tekirdağ'da ise 140 dekardan 500 dekara yükseldi. Bölgede en fazla artış ise Kırklareli'nde görüldü. Ülkemizin en fazla 'süper meyve' üretilen merkezlerinin ilk sırasında gelen Kırklareli'nde ekim alanları son üç sene 250 dekardan 1.280 dekara çıktı.

Bölge genelinde 400 dekardan 2 bin dekara yükselen 'süper meyve' ekim alanlarının önümüzdeki senelerde daha da artacağı tahmin ediliyor."Kıraç arazilerde yetiştirmeliyiz"

Edirne Ziraat Odası Başkanı Arabacı, basın mensuplarına, alternatif ürünlerin üreticilere farklı kazanç alanları sunduğunu ifade etti.

Tıbbi aromatik bitkilerden biri olan 'süper meyve'nin verimli bir ürün olduğunu kaydeden Hüseyin Arabacı, şu sözleri sarf etti:

"'Süper meyve' ekilişi son zamanlarda Trakya'da hız kazandı. Bizim çiftçimizin dikkat ettiği hususlardan biri bitkiyi yetiştirdikten sonra pazarlanması. Örnek üreticilerimiz var ve ekilişler sürekli artıyor. Aronyanın pazarı geliştikçe ve talep daha da arttıkça ekim alanları büyüyecektir. Biz bu tür bitkileri kıraç arazilerde yetiştirmeliyiz. Stratejik ürünler olan ayçiçeği ve buğdaydan verim alınamayan noktalarda bu ürünleri tercih etmeli ve alternatif gelir arayışında olmalıyız.""İçecek de oluyor"

Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Şaylan, stratejik ürünlere ek olarak alternatif ürünlerin de Kırklareli'nde yoğun olarak üretildiğini dile getirdi. 

'Süper meyve'nin ülkemizde en çok Kırklareli'nde üretildiğini hatırlatan Ekrem Şaylan, "En fazla üretim Pınarhisar ve Vize bölgesindeki kıraç yerlerde. 1.280 dekar alanda üretim gerçekleştiriliyor. 'Süper meyve'den bölgemizde çok iyi neticeler alınıyor." diye konuştu.

Şaylan, 'süper meyve'nin hem meyvesinin yenilebildiğini hem de içecek olarak tüketilebildiğini kaydetti.

Aronyanın sağlık bakımından pek çok yararı olduğunu söyleyen Şaylan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"'Süper meyve'yi Trakya'ya yakıştırıyoruz. İklim koşulları da uygun. Kırklareli 'süper meyve' için biçilmiş bir kaftan. Bu bitki soğuk iklimleri seviyor. Kırklareli'nin Balkan kesimlerinde üretimi çok daha fazla. Verim düzeyi yüksek, aroması güzel. Üreticilerimiz 'süper meyve'ye doğru yönelmeye başladı. Bunun kullanım alanı ve sanayisi de çok fazla olduğundan dolayı tercih edildikçe ekim alanları artmaya devam edecektir.""Üretimi artıyor"

Tekirdağ Tarım ve Orman Müdürü Öcal ise kent genelinde 'süper meyve' bahçelerinin hızlı bir şekilde arttığını ifade etti.

'Süper meyve'nin son senelerde ülkemizde üretimi artan bir ürün olduğunu vurgulayan Oktay Öcal, şu sözleri sarf etti:

"Kolaylıkla pazar bulunması ve yüksek verim sebebiyle üretimi sürekli artıyor. Önümüzdeki senelerde de üreticilerin 'süper meyve' yetiştirmeye başlamasını öngörüyoruz. Şu ana değin 'süper meyve' üretenler çok memnun. Biz de kurum olarak çiftçilerin pazarlamasında problem oluşmaması için Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile birlikte proje hazırladık. 'Süper meyve' suyunun üzüm suyu çeşitleriyle karıştırılması ve piyasada çok daha fazla tüketiciye ulaştırılması için faaliyet gerçekleştirdik."

Yorumlar (0)