'Süper meyve' çiftçilere yeni gelir kapısı olacak

Bayburt Üniversitesi tarafından, 'süper meyve' olarak da isimlendirilen aronyanın üreticilere yeni gelir kapısı olması maksadıyla faaliyet başlatıldı.

TARIM 27.08.2023, 21:49 Koray
'Süper meyve' çiftçilere yeni gelir kapısı olacak

Talebelerin mesleki uygulama derslerindeki teorik bilgilerini pratiğe dökmeleri ve bilimsel faaliyetlerle Bayburt'ta tarımsal üretim çeşitliliğinin artırılması maksadıyla merkeze bağlı Gümüşsu köyünde kurulan tarım araştırma ve uygulama sahasına geçtiğimiz sene ilk defa aronya meyvesi dikildi.

Yaklaşık olarak 500 metrekare büyüklüğündeki alanda deneme gerçekleştirildikten sonra gelişimlerinin bir hayli iyi seviyede olduğu gözlemlenen üzümsü meyvenin hasadı yapıldı. 

Besin değeri çok yüksek olduğu ve antioksidan özelliğine sahip olduğu için 'süper meyve' olarak isimlendirilen aronyadan iklimsel özeller ve ağaçların yaşına bağlı olarak her bir dekar başına bir ton verim alınabileceği tahmin ediliyor.

Özellikle de sağlık sektöründe kullanılan ve bir hayli yüksek maddi kazanç sağlayan meyvenin üretiminin bölgede yaygınlaştırılarak üreticiler için alternatif ürün olması amaçlanıyor."Ana ürün meyvelerden bir tanesi olacak"

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen, gazetecilere, sera ve tarımsal üretim sahalarında muhtelif ürünlere dönük denemelerin sürdüğünü ifade etti. 

Bu sene de bir hayli verimli neticeler aldıklarını kaydeden Türkmen, özellikle 'süper meyve' gibi katma değeri bir hayli yüksek meyvenin üretimini başarılı bir biçimde sağladıklarını söyledi.

Türkmen, bahse konu meyvenin sağlık sektöründe kullanıldığını hatırlatarak, "Böyle bir ürünün özellikle Bayburt'ta yetiştirileceğine ilişkin arkadaşlarımızın gerçekleştirdiği akademik tahliller, buradaki uygulamalı faaliyetler ümit verici. İleriye yönelik olarak bölge üreticimizin aronyaya yönelik çok önemli yararlar sağlayacağı düşüncesi de bizde hasıl oldu." diye konuştu.

Geçen sene dikilen meyve ağaçlarından bu sene çok iyi verim elde edildiğinin altını çizen Türkmen, "Aronya, kentimizde önümüzdeki senelerde üreticinin tercih ettiği ana ürün meyvelerden bir tanesi olacak diye bekliyoruz." dedi. "Popülariteye sahip bir ürün"

Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ümmügülsüm Erdoğan, Bayburt'a adaptasyon gösterebilecek çeşitlilik ve türü artırmak istediklerini dile getirdi. 

Bayburt'ta bu manada kayıtlı pek az ürün olduğunu, bu maksatla da üniversite olarak faaliyetler yürüttüklerini kaydeden Erdoğan, "Geçen sene üniversitemize ait uygulama ve araştırma sahamızda aronya meyvesinin dikimini yaptık. Bu sene ilkbahar mevsiminde çiçek açtılar ve an itibarıyla hasat olgunluğuna geldiler." şeklinde konuştu.

Erdoğan, yüksek rakımdaki kentin aronya üretimi için uygun bir bölge olduğunu aktardı.

Ürüne ilişkin ilk denemenin son derece müspet olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bir hayli de verimli ürün aldık. Allah'ın izniyle hem bölgemiz hem de kentimizdeki çiftçilere alternatif bir ürün, bir gelir kapısı olacak. Bu manada Bayburt'a ve Türkiye'ye de ekonomik olarak katkı temin eder çünkü aronya hem Türkiye'de hem dünyada popülaritesi gitgide artan, özellikle de sağlıklı beslenme bakımından hassasiyeti olanların sıklıkla tercih ettiği bir ürün. Bu manada popülariteye sahip bir ürünün kentimizde, bölgemizde üretimini gerçekleştirmek istiyoruz."

Yorumlar (0)