Sözleşmeli besicilikte destekleme ödemeleri belli oldu: 5 yıl geçerli olacak!

Sözleşmeli besicilik desteği kapsamında, karkas ağırlığı 201-250 kg olanlara kg başına 2,5 TL, 251-300 kg olanlara 3,5 TL, 301 kilogram ve üzeri olanlara 5 TL destekleme ödemesi verilecek.

TARIM 06.09.2022, 10:40 07.09.2022, 10:22 Ömer Aksan
Sözleşmeli besicilikte destekleme ödemeleri belli oldu: 5 yıl geçerli olacak!

Sözleşmeli besicilik desteklemeleri çerçevesinde, besicilere karkas ağırlığına bakılarak yapılacak olan destek ödemeleri ve şartları belirlendi.

Resmi Gazete'de yürürlüğe girdi

Resmi Gazete'de yayınlanan "Sözleşmeli Besiciliğin Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı" yürürlüğe girdi. Karar sonucunda, besi işletmelerinin atıl kapasitelerinin üretime kazandırılması, kırmızı et üretiminin sürdürülebilirliğin yakalanması, üreticinin girdi tedarikinin planlanması ve sektöre model teşkil etmesi hedeflendi. Buna göre, bugünden itibaren geçerli olmak üzere 5 yılda besicilik sözleşmesi yapan yetiştiricilere Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından icmaller karşılığında destekleme ödemesi verilecek. Destek tutarı, karkas ağırlığı 201-250 kg olanlara kg başına 2,5 TL, 251-300 kg olanlara 3,5 TL, 301 kg ve üstü olanlara 5 TL olacak.

ESK, sözleşme koşullarında, sözleşme yapılacak yetiştiricilerin tespitinden, karkas ve sağlık kalitesi kriterlerinin belirlenmesinden, kesimden, uygulanmasından, duyurulmasından, takibinden ve yaptırımların yerine getirilmesinden sorumlu olacak.

En fazla 200 baş sığır için destek alınacak

Sözleşmeye imza atan yetiştiriciler, en fazla 200 baş sığır için desteklemeden yararlanabilecek. Kesim anındaki karkas ağırlığı en az 201 kg olacak. Destekleme birim fiyatlarında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından değişiklik yapılabilecek. Söz konusu kararla birlikte yapılacak ödemeler için kaynak, Tarım ve Orman Bakanlığının tarımsal destekleme bütçesinden temin edilecek.

Yapılan destekleme ödemeleri, kamu kaynağı niteliğinde olması sebebiyle hak ediş sahibinin hesabına gönderilmeden önce haciz, icra ve temlik işlemlerine mevzu edilemeyecek.

Desteklemeden kamu kurum ve kuruluşlarıyla onların iştirakleri faydalanamayacak.

Öte yandan yetiştiriciler, sözleşme kapsamına dahil olan hayvanları için Bakanlık ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının aynı kapsamda verdiği destekleri alamayacak.

Yorumlar (0)
11
açık