Sivas'ta tritikale hasadına başlandı

Sivas'a bağlı Ulaş ilçesinde hasat edilmeye başlanan tritikaleden yaklaşık olarak 7 bin 500 ton rekolte beklendiği açıklandı.

TARIM 24.08.2023, 20:14 Koray
Sivas'ta tritikale hasadına başlandı

Valilik tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, ülkemizin tohumluk tritikale gereksiniminin yaklaşık olarak yarısını karşılayan Tarım ve Orman Bakanlığı TİGEM'in (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) Sivas'a bağlı Ulaş ilçesindeki işletmesinde tritikale hasadına başlandı."7 bin 500 ton rekolte bekliyoruz"

Vali Yılmaz Şimşek, kritik bir yem bitkisi olan ve hayvancılık yapan üreticilerin tohumluk tritikale gereksinimini karşılayan hasada iştirak etti.

Biçerdövere binen Şimşek, Ulaş TİGEM'in rekor düzeyde üretim yaptığını kaydetti.

Ulaş TİGEM'in Türkiye'nin en büyük tarım işletmelerinden biri olduğuna işaret eden Şimşek, "Tritikale kritik bir yem bitkisi ve protein oranı bir hayli yüksek. Özellikle hayvancılık yapan üreticilerimiz için kıymetli ve önemli bir ürün. Yağışların da çok iyi olması ile bu sene Ulaş TİGEM'de Allah'ın izniyle tritikale üretimi noktasında büyük bir rekor beklemekteyiz. Geçtiğimiz sene 15 bin dekar büyüklüğündeki alanda ekim gerçekleştirilmişti ve yaklaşık olarak 3 bin tonluk üretim mevzubahisti. Bu sene aynı alandan beklenen miktar ise yaklaşık olarak 7 bin 500 ton." ifadelerine yer verdi. "Her daim onların yanındayım"

Göreve geldiği ilk gün itibarıyla her daim üreticilerin yanında olduğunun altını çizen Şimşek, hasadın hayırlı olmasını temenni etti.

Hasat programına Sivas İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ ve Ulaş Belediye Başkanı Turan İlbey de iştirak etti.

Yorumlar (0)