Sağanak yağışa maruz kaldı, telef oldu

Manisa’ya bağlı Alaşehir ilçesinde yaşanan şiddetli yağış ve dolu, tarım arazilerine ciddi zararlar verdi. Ayrıca, bir mahallede meydana gelen şiddetli fırtına nedeniyle cami minaresinin üst kısmı uçtu.

TARIM 09.06.2024, 02:39 10.06.2024, 09:43 Melina Ay
Sağanak yağışa maruz kaldı, telef oldu

Tepeköy, Caberfakılı, Işıklar, Killik, Gümüşçay, Caberkamara, Ilgınköy, Çakırcaali ve Sobran mahallelerinde akşam saatlerinde şiddetli yağmur ve dolu yağdı. Bölgedeki üzüm bağları ve tarım arazileri, yağışın etkisiyle ciddi zararlar gördü. Ilgınköy Mahallesi'nde ise fırtınanın şiddeti cami minaresinin külahını uçurdu. Alaşehir Ziraat Odası Başkanı Özer Demir, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yaklaşık 10 dakika süren dolu yağışının bağları olumsuz etkilediğini ifade etti.

Yüzde 60 zarar gördü

Demir, ekili alanlardaki zararın değerlendirilmesi için harekete geçtiklerini belirterek, “İlk incelemelerimize göre, zararın yüzde 60 ile yüzde 100 arasında olduğunu tahmin ediyoruz. Zaten ürün miktarında önceden bir düşüş yaşanmıştı. Şimdi ise bu felaket çiftçilerimizi olumsuz etkiledi. Hükümetten çiftçilerimize yardım talep ediyoruz, hatta afet bölgesi ilan edilmesini istiyoruz. Çalışmalarımız sürecek” dedi.

Yorumlar (0)