Pakdemirli: Temel gıda stoklarında sorun yok!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) stoklarında yetiştirici, sanayici, besici ve tüketicinin gereksinimini karşılayacak kadar ürünün bulunduğunu duyurdu.

TARIM 18.03.2020, 11:36 18.03.2020, 11:51
Pakdemirli: Temel gıda stoklarında sorun yok!

Türkiye'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarının artmasının ardından akıllara "Temel gıda stoklarında yeterli ürün var mı?" sorusunu da getirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den konuya ilişkin açıklama geldi. 

"Temel gıda ürünlerinin üretim, stok ve tedarik zincirinde sıkıntı yok"

Bakan Pakdemirli, yaptığı açıklamada, "Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının ülkemizde görülmesi ile  ülke genelinde alınan tedbirler bir ileri aşamaya taşınmıştır. Bakanlığımız, Ticaret ve Sağlık Bakanlıkları ile koordineli bir  şekilde gerekli tüm önlemleri almaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı  olarak Dünyada Koronavirüs vakalarının görülmeye başlandığı tarihten  itibaren olası senaryolar üzerinde çalışarak gerekli tedbirleri  haftalar öncesinden almaya başladık. Temel gıda ürünlerinin üretim, stok ve tedarik zincirinde şuan için bir sıkıntı bulunmamaktadır." ifadelerini kullandı. 

"Hububat ve bakliyat satışlarına sezon sonuna kadar devam  edecek"

Önümüzdeki dönemde herhangi bir olumsuz durumun beklenmediğine dikkat çeken Pakdemirli, "Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) stoklarında besici, yetiştirici,  sanayici ve tüketicinin ihtiyacını karşılayacak yeterli miktarda ürün  bulunmaktadır. TMO, hububat ve bakliyat satışlarına sezon sonuna kadar devam edecek. Ayrıca TMO stoklarında yer alan pirinç, nohut ve mercimekler  toptan satışların yanı sıra halkımızın uygun fiyatla tüketebilmesini teminen ülke genelinde yayılmış yaklaşık 150 TMO satış noktasında  perakende olarak da satılmaktadır." dedi. 

"Her türlü tedbir halkımızla paylaşılacak"

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) iş yerlerine erişim imkânına sahip olmayan tüketicilerin "https://www.epttavm.com" online satış sistemi üzerinden ürünleri temin edebileceğini aktaran Pakdemirli, "Bunun yanında kısa bir süre sonra hasat sezonu  başlayacak olup mevsim koşulları dikkate alındığında üretim yönüyle bir sıkıntı görülmemektedir. İç ve dış piyasalar yakından izlenmekte olup piyasaların sağlıklı  işleyişi ve ihtiyaçlarına yönelik alınan her türlü tedbir halkımızla  paylaşılacaktır." açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
33
açık