Oğuzlar cevizinde verim büyük ölçüde düştü

Ülkemizdeki en önemli ceviz üretim merkezlerinden biri olan Çorum'a bağlı Oğuzlar ilçesinde ceviz hasadına başladı.

TARIM 18.09.2023, 23:24 19.09.2023, 16:51 topcu
Oğuzlar cevizinde verim büyük ölçüde düştü

Oğuzlar Ceviz Üreticiler Birliği Başkanı Oğuz Hantal, basın mensuplarına, coğrafi işaretli Oğuzlar cevizinde önemli oranda rekolte kaybı yaşadıklarını ifade etti.

Geçtiğimiz sene Oğuzlar'da 27 bin ton ceviz hasadı gerçekleştirdiklerini, bu sene mart ayında meydana gelen zirai donun ceviz verimini düşürdüğünü kaydeden Hantal, "Cevizimiz bu sene 30 Mart'ta Türkiye genelinde etkili olan soğuk hava dalgasından çok etkilendi. Verimde yüzde 99'a ulaşan kayıp söz konusu. Bu sene ceviz hasadına buruk başladığımızı söyleyebilirim." dedi.


(Arşiv)

"Buna da şükür"

Ceviz üreticilerinden Ahmet Gümüş ise aroması ve kolaylıkla kırılan ince kabuğuyla ün salan Oğuzlar cevizinin an itibarıyla dalındayken alıcı bulduğunu aktardı.

Gümüş, "Geçtiğimiz yılki verim bu yıl yok. Soğuktan etkilenmeyen ceviz ağaçlarının hasadına başladık. Arzu ettiğimiz gibi olmasa da buna da şükrediyoruz." şeklinde konuştu.

Traktörün arkasına konumlandırılan ceviz silkme makinası veyahut uzun bir sopa yardımıyla dalından indirilen ceviz, elle yeşil kabuğundan ayrılıp kurutmaya bırakılıyor. Cevizler bir güzel kurutulduktan sonra tüketiciye sunuluyor.

Yorumlar (0)