Mersin'de yeşil soğan hasadı başladı

Ülkemizde yeşil soğanın en fazla üretildiği kentlerin başında gelen Mersin'de hasat işlemlerine başlanan ürün, ülkemizin birçok kentine naklediliyor. Oldukça zahmetli bir sürecin akabinde yeşil soğan tezgahlardaki yerini alıyor.

TARIM 12.01.2022, 21:17 13.01.2022, 12:13 Koray
Mersin'de yeşil soğan hasadı başladı

Toroslar ilçesine bağlı olan Dorukken, Düğdüören ve Kaşlı mahalleleri sakinlerinin geçim kaynaklarından biri olan yeşil soğanda hasat işlemlerine başlandı.

Sabah erken saatlerde tarlaların yolunu tutan aileler, yaklaşık olarak 2 ay evvel ekilen ürünleri, dirgen kullanarak ya da elle çekerek hasat ediyor.

Çamur içindeki soğanlar, tarlaların köşesinde kurulan yıkama havuzlarında tek tek temizleniyor. Deste haline getirilen ürünler, kasalara yerleştirilerek ülkemizin birçok kentine naklediliyor.

"Başka işimiz yok"

Kaşlı Mahallesi'nden Ruşen Kartal, "Hasadı zor olan bir ürün. Yurttaşlarımızın başka işi yok, yalnızca bu işi yapıyorlar." şeklinde konuştu.

Mahallelerindeki yeşil soğan üretim bölgelerinin genişlediğini söyleyen Kartal, ürettikleri yeşil soğanı ülkemizin dört bir köşesine naklettiklerini belirtti.

Çiftçilerden Celal Boz da yeşil soğan hasadını aile fertleriyle birlikte yaptıklarını kaydetti.

Dönüm başı yaklaşık olarak 1 ton ürün elde ettiklerini dile getiren Boz, bu sene hem fiyatın hem de verimin kendilerini sevindirdiğini ifade etti.

"Verimli bir sene oldu"

Dinçer Boz adlı yurttaş da 20 seneden beri soğan yetiştirdiğini, bu sene yağışların yetersiz olması sebebiyle ürünü taşıma sularla suladıklarını belirtti.

Verimli bir sene geçtiğini, emeklerinin karşılığını alabildiklerini söyleyen Boz, "Sabah erken saatlerde geliyoruz, soğanı tek tek çekiyoruz, soyuyoruz ve yıkıyoruz. Ardından da ürünün teslimatını gerçekleştiriyoruz. Daha çok miktarda soğan üretmek istiyoruz. Bölgeye su geldiğinde daha fazla verim alabiliriz." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
-4
parçalı az bulutlu