Manisa’dan Çin’e 3 milyon dolarlık kuru üzüm ihracatı

Manisa’daki bir firma, Çin’in en büyük gıda ithalatçı şirketlerinde biriyle 3 milyon dolarlık kuru üzüm ihracatına dair anlaşmada bulundu.

TARIM 25.11.2019, 15:28
Manisa’dan Çin’e 3 milyon dolarlık kuru üzüm ihracatı

Özgür Tarım adlı firmanın Yönetim Kurulu üyesi, “Çin’de ilk başta 30 bin tonluk bir Pazar görüyoruz. Potansiyel çok büyük ve ilerisi çok açık” açıklamasında bulundu. Türk ürünleri, Uzak Doğu ülkelerinde lezzeti, aroması ve kalitesiyle tercih edilmeye devam ediyor. Çin’e fındık ihracatı katlanarak artarken, kuru üzüm ihracatı da artışa geçti.

Kasım ayının başında Çin’de düzenlenen fuara katılan ve uzun yıllardır kuru üzüm ihracatı yapan Özgür Tarım adlı firma Çin’in en büyük gıda ithalat firmalarından Cofco Sundry’a 2 yıl içinde 3 milyon dolarlık kuru üzüm satışı gerçekleştirecek.

"Çin bizim için yeni ve keşfedilmesi gereken bir pazar"

Özgür Tarım adlı firmanın yönetim kurulu üyesi Şemsettin Özgür’ün AA muhabirine yaptığı açıklamada Türk kuru üzümünün lezzet ve aromasının başka bir yerde olmadığını belirtti. Özgür, "Ancak dünyanın çok büyük nüfusu Asya'da.  Özelikle Çin bizim için yeni ve keşfedilmesi gereken bir pazar. Dünya nüfusunun neredeyse yüzde 20'sinin yaşadığı yer. Orta gelirin nüfusu bile 400 milyon." ifadelerini kullandı.

Çin’de tanıtım faaliyetlerine ağırlık verdiklerini de ifade eden Özgür şu sözlerini kaydetti:

"Son olarak da Çin İthalat Fuarı'nda yaptığımız ziyarette Cofco Sundry ile bir anlaşma imzaladık. Cofco Sundry da bir devlet firması. Biz onlarla iki yıl için, 3 milyon dolarlık, hiç olmadığımız bir pazara imza attık. Tahmin ediyorum bu rakamlar daha da artacak. Çin'de ilk başta yaklaşık 30 bin tonluk bir pazar görüyoruz. Potansiyel çok büyük ve ilerisi çok açık."

Yorumlar (1)
Gulşan 2 yıl önce
- meraba bişi sura biliymi
15
açık