Manisa Lalesi koparan arabanın anahtarını bırakıyor!

Spil Dağı Milli Parkı'nda yetişen Manisa Lalesi'ni koparan, arabanın anahtarını bırakmak zorunda kalıyor.

TARIM 24.02.2020, 09:22
Manisa Lalesi koparan arabanın anahtarını bırakıyor!

Spil Dağı Milli Parkı'nda yetişen ve Manisa'ya özgü endemik bir tür olan Manisa Lalesini koparmanın cezası ortalama bir otomobil fiyatıyla eş değer olarak belirlendi.

2020 yılında Çevre Kanunu ile koruma altına alınan Manisa Lalesini koparmak ya da tahrip etmenin cezası 73 bin 747 lira olarak açıklandı. 2019 yılı koruma altındaki laleyi koparmanın cezası 60 bin 163 lira idi.

120 çeşidin üstünde endemik bitkiyi barındıran Spil Dağı'nda yetişen ve Manisa'ya özgü endemik bir tür olan Manisa Lalesi için daha önce hazırlanan Tür Eylem Planı'na göre nesli tehlike altındaki lalelerin çiçeklerine veya soğanlarına zarar verilmemesi için para cezası uygulanmaya başlanmıştı. Lalenin yanı sıra soğanını toplayan vatandaşlara da 73 bin 747 lira para cezası uygulanacak.

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 4. Bölge Müdürlüğü Spil Dağı Milli Park Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu uyarıda bulunuldu:

"İster Manisa Lalesi olsun, ister kardelen çiçeği olsun bunlar önemli endemik bitki türleri arasındadır. İnsanların bunları koparmasını istemiyoruz. Onun için bu yıl hem Manisa Lalesini, hem de kardelen çiçeğini koparanlara 73 bin 747 para cezası kesilecektir."

Yorumlar (0)
21
az bulutlu