Korkuteli'de nar ihracatı sürüyor!

Antalya Korkuteli’de soğuk hava depolarında işlenen narlar Rusya, Ukrayna, Romanya ve İngiltere'ye ihraç ediliyor.

TARIM 10.01.2020, 09:33
Korkuteli'de nar ihracatı sürüyor!

Antalya'da Döşemealtı, Çığlık, Aksu, Serik, Manavgat, Finike ve Kumluca bölgeleri ile Muğla'ya bağlı Fethiye ilçesinde üretilen narlar hasadı yapıldıktan sonra işlenen narlar soğuk hava depolarına konuldu.

Aralık ayının sonlarına doğru sezonun başlamasıyla birlikte işlenen narların yurt dışı satışları başladı.

Nar üreticisi Mustafa Ozan, "Aylık olarak 350 ila 400 ton nar işleyerek özellikle İngiltere'ye gönderiyoruz. Antalya'nın ve Fethiye'nin narı İngiltere ve Ukrayna sofrasında yer alıyor" ifadesini kullandı.

"Dünya narı, 'Türk narı' olarak tanıyor"

Narların konuşlandırıldığı soğuk hava deposunun sahibi Ogün Taş, "Dünya narı, 'Türk narı' olarak tanıyor. Türkiye meyveciliğinde ve dış ticaretinde de önemli yeri olan nar, çeşitli iklim ve toprak koşullarında yetişebilen, bakımı kolay, iç ve dış pazarlarda iyi fiyat bulabiliyor. Şu an soğuk hava depolarından haftalık olarak 3 TIR, yaklaşık 60 ton narı Rusya, Ukrayna, Romanya ve İngiltere'ye gönderiyoruz. Narın yüzde 75'ini Avrupa'ya ihraç ederken, yüzde 25'ini Rusya piyasasında değerlendiriyoruz. Hedefimiz nar üretim alanlarını daha da genişleterek ihracat ve üretim rakamlarını artırmak" dedi.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu