Konya’da havuç yaz kış işleniyor!

Türkiye'nin havuç ihtiyacının yüzde 65'ini karşılayan Konya'da, havuçlar soğuk hava depolarından çıkarılıp işlenmeye devam ediyor. Tarlalardan sökülen havuçlar ince bir el emeğinin ardından paketlenerek satışa sunuluyor.

TARIM 29.01.2020, 13:43
Konya’da havuç yaz kış işleniyor!

Türkiye'nin havuç ihtiyacının yüzde 65'inin karşılandığı Konya'da, soğuk hava depolarından çıkarılan ve tarlalardan sökülen havuçlar ince bir el emeğinden geçirilip paketleniyor. Paketlenen havuçlar Türkiye’nin dört bir yanına satılıyor.

Konya Kaşınhanı'nda bir havuç üretim tesisinin yetkili olan Fatih Korkmaz, yeni ekimi yapılacak yılın bereketli geçmesini beklediklerini ifade etti. Türkiye'nin havuç ihtiyacının yüzde 65'inin Kaşınhanı'ndan karşılandığını belirten Korkmaz, "Havuç işinde yaz kış demeden kadın işçilerimizle beraber 12 ay boyunca devam ediyoruz. Yazın sıcağı kışın soğuğu demeden Allah'a şükürler olsun işimizi takip ediyoruz. Kaşınhanı yüzde 65 havuç ihtiyacını karşılıyor ve yüzde 90'a kadar ihracat ise buradan gidiyor" diye konuştu.

Havuç Balkanlara ve Orta Doğu ülkelerine ihraç ediliyor

Havuç üretimi ve paketlemesinin yıl boyunca sürdüğünü aktaran Fatih Korkmaz, "Havuç ekimi ocak ayının ilk haftalarından temmuz ayının ilk haftalarına kadar ekimi olur. Havucun hasadı ise haziran aylarında başlar, yeni yılın mayıs ayına kadar devam eder. Havuç tarlalardan ilk olarak makine yardımıyla toplanarak traktör kasalarıyla fabrikaya getirilerek burada havuçlar yıkanır. Daha sonra buradaki işçilerimiz tek tek büyük küçük olarak sınıflandırarak seçerek torbalar. Burada hazırlanan havuçlar ise yurt dışı ve yurt içine gönderiliyor. Yurt içinde tüm ülke genelinde hemen hemen bütün illere gönderiliyor. Yurt dışında ise Balkan ülkeleri, Arap ülkeleri ve Orta Doğu ülkelerine gönderiyoruz" dedi.

Bölgede üretilen havuca yoğu ilgi olduğunu ifade eden Fatih Korkmaz, "Yazın ihracat yoğunluklu çalışıyoruz, kışın iç pazar yoğunluklu çalışıyoruz. Şimdi fabrikamızda işlediğimiz havucun çoğunu soğuk hava depolarından getirirken bir kısmını da tarlalardan getiriyoruz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
15
açık