Kırıkkale kırmızıya boyandı: 7 ülkeye gönderilecek

Kırıkkale'de yetiştirilen ve güneşe kuruması için serilen domatesler toplamda 7 ülkeye gönderilecek.

TARIM 05.09.2022, 11:21 05.09.2022, 16:59 Merve Yüksel
Kırıkkale kırmızıya boyandı: 7 ülkeye gönderilecek

Kırıkkale'de yetiştirilen domatesler Yahşihan Belediyesince çiftçilerden satın alınıyor. Bu mahsul traktörler veya kamyonlarla tarlalara getiriliyor ve bu bölgelere seriliyor. Kurutulan domatesler ise toplamda 7 ülkeye ihraç ediliyor.

Domates kurutma nasıl yapılıyor?

Tarım işçilerince arazilere serilen örtülerin üstüne konulan domatesler, 1 hafta süresince güneşin altında bekletiliyor ve burada kurutmaya bırakılıyor. Domates kurutma çalışmasında görev alan kişilerin büyük kısmını ise ilçede hayatını sürdüren tarım işçileri meydana getiriyor. Sıcak havada uzun sürelerde görev yapan işçilerden her biri, hızına göre günlük olarak yaklaşık 200-250 kasa domates kesimi yapabiliyor. Özel bir firma ve Yahşihan Belediyesi arasında imzalanan anlaşma ile kurutulan domatesler, İtalya, Finlandiya, Almanya ve Çin’in de içerisinde olduğu 7 ülkeye gönderilecek.

7 ülkeye ihraç edilecek

Edinilen bilgilere göre, Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Domatesler paketlere konuluyor. Daha sonrasında özel bir şirket üzerinden 7 ülkeye ihraç edilecek.” dedi.

Birçok kişiye iş imkanı sağlandı

Domates kurutma çalışmasında takribi 50'si kadın olmak üzere toplam da 90 işçinin görev aldığını dile getiren Türkyılmaz, "Biz bu yola ‘Üretken Belediyecilik’ düşüncesi ile çıktık. İlçelerde ve bu bölgede sözleşmeli olacak şekilde ekimleri gerçekleştirdik. İlçemizde hayatını sürdüren takribi 40 beyefendi ve 50 tane hanımefendi domatesleri dilme işlemine tabii tutuyor. 'Üretken belediyecilik' düşüncesinde hem kendi aile ekonomimize destek hem de vatandaşlarımıza hizmet etmek amacıyla çalışmalarımız devam ediyor.” şeklinde konuştu.

“Kendi ilçemize de dağıtacağız”

7 ülkeye domateslerin gönderileceğini aktaran Türkyılmaz, "Bunların yanı sıra anlaşmaya vardığımız şirket yetkilisiyle birlikte farklı ülkelere domates gönderimi yapacağız. Takribi 1 hafta kadar bu bölgede domateslerimiz kuruyacak. Biz kurutma işlemi için en doğal olanı seçtik. Bu sayede hem doğal hem de sağlıklı oluyor. İlerleyen günlerde de paketlenip ilçemizde yaşayan 6 bin aileye domates kurusu yollayacağız. Öte yandan hiçbir domates israf edilmiyor. Ezilen domatesler de daha sonra salça konumuna getiriyoruz." şeklinde konuştu.

Yorumlar (1)
Hasan ali 4 hafta önce
Şu domatesi Kırıkkale de satsanızda domates fiyatı düşse
22
parçalı bulutlu